Výstava priblíži Štefánika ako astronóma, diplomatického vyslanca, pilota a v neposlednom rade ako generála

Cultus ruzinov podujatie stefanik.jpg
Zdroj: Cultus Ružinov

V Dome kultúry Ružinov sa uskutoční výstava venovaná 100. výročiu tragického úmrtia M. R. Štefánika.

Pri príležitosti 100. výročia tragického úmrtia M. R. Štefánika sa v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov uskutoční vernisáž výstavy s názvom Milan Rastislav Štefánik: Veľký slovenský a európsky diplomat. Vernisáž, ktorá bude spojená s premietaním, sa bude konať v piatok 10. mája o 18.00 hod. a výstava potrvá do 30. augusta.

Výstava Milan Rastislav Štefánik: Veľký slovenský a európsky diplomat je z tvorby Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, jej autorom je diplomat, historik, publicista a cestovateľ Miroslav Musil. Ten sa venuje osobnostiam slovenskej kultúry a politiky už desiatky rokov. Výstava priblíži Štefánika prostredníctvom 12 panelov a to ako predvojnového astronóma a diplomatického vyslanca Francúzska v Tichomorí a v Južnej Amerike, pilota – meteorológa francúzskej armády na začiatku prvej svetovej vojny.

Vďaka výstave uvidíte aj jeho diplomatickú stratégiu pre založenie Československa, aktivity pre nábor československých légií v Taliansku, Rusku, Rumunsku či v USA, prvé uznanie čs. armády a čs. národnej rady vo Francúzsku, oficiálne uznanie Československa spojencami, misiu generála a ministra Štefánika s čs. légiami na Sibíri i poslednú časť jeho života pred tragickou nehodou. Autor výstavy predstaví na vernisáži svoje dielo pomocou digitálneho premietania, v ktorom načrtne Štefánika ako dobyvateľa a diplomata, ktorému neodolali ani politici, ani ženy, a ako kľúčového tvorcu nového štátu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk