Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stare_nove_satelit_upr.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
14. novembra 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Výstava v Satelite oslavuje 20 rokov Domu fotografie

Staré fotografické techniky v novom experimente prezentuje projekt Staré – Nové v galérii Slovenského centra dizajnu (SCD) – Satelit v Bratislave. Výstava je súčasťou oslavy 20-ročnice Domu fotografie (1996 – 2016), najstaršej fotografii venovanej organizácii na Slovensku.

Zároveň štartuje transformáciu archívu Domu fotografie do Kabinetu Domu fotografie pri SCD – Slovenskom múzeu dizajnu v Bratislave. V Satelite sídliacom v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí 10 si výstavu možno pozrieť do 4. decembra, agentúru SITA o tom informovala Helena Veličová zo Slovenského centra dizajnu.

Autorka výstavy Lucia Benická ponúka profily etablovaných fotografov. Dáva ich do kontrastu s experimentálnymi dielami viacerých domácich a zahraničných autorov z archívu Domu fotografie. Sú medzi nimi foto-plastiky, fotogravúry, tlače na rôzne povrchy a ďalšie fotografické techniky. Vidieť sa dajú aj gumotlače z archívu Školy kreatívnej fotografie pri Krakovskej umeleckej škole v Poľsku a ukážky z experimentálnych postupov na Katedre fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Výstava podľa Lucie Benickej prináša približne 100 fotografií od 31 autorov zo šiestich krajín – zo Slovenska, Česka, Poľska, Ruska, USA a z Veľkej Británie. „Fascinujúce sú diela, realizované autentickými autorskými technikami, napríklad v tvorbe Gabriela Kosmályho, Víťa Krejčího (štruktáže) alebo Jirka Šiguta (naturálne odtlačky). Camera obscura, fotogramy a rôzne formy experimentov nájdeme v dielach Tomáša Agata Blonskeho, Kataríny Hudačinovej, Roba Kočana, Jaroslava Malíka a Jozefa Sedláka. Pozoruhodné sú experimenty v dielach z archívu Domu fotografie, ktoré prezentujú fotografie a objekty od 17 autorov z rôznych krajín,“ cituje tlačová správa k výstave Luciu Benickú.

Výstava z produkcie Domu fotografie pod názvom Staré – Nové je súčasťou programu k 20. výročiu Domu fotografie. Koná sa s podporou Fondu na podporu umenia. Pripravilo ju občianske združenie Dom fotografie v spolupráci s Galériou umelcov Spiša – kultúrne zariadenia Košického samosprávneho kraja a so Slovenským centrom dizajnu.

Stare_nove_satelit.jpg

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X