Výstavba križovatky D2 Čunovo by sa mala začať v roku 2025

Čunovo
ilustračné: SITA ilustračné: SITA

S výstavbou križovatky Bratislava – Čunovo na diaľnici D2 by sa malo začať do konca roku 2025 a stavba by mala byť hotová v roku 2027. Pôvodne mala byť hotová predbežne v roku 2020.

Cieľom je prepojenie cesty prvej triedy I/2 pred cestným hraničným priechodom Rajka do Maďarska na diaľnicu D2, čo má umožniť presmerovanie dopravy na diaľničný hraničný priechod do Maďarska. Vyplýva to zo zámeru Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS) zverejnenom na webe enviroportal.sk. V súčasnosti pokračuje proces posudzovania predpokladaných vplyvov pripravovanej stavby na životné prostredie (EIA).

Stavba križovatky D2 Bratislava – Čunovo je posudzovaná v troch aktívnych variantoch na základe technickej štúdie spracovanej spoločnosťou HBH Projekt, spol. s r. o., v marci tohto roka. Celkové orientačné náklady v prípade prvého variantu predstavujú 40,38 milióna eur, pri druhom variante 40,84 mil. eur a pri treťom 48,64 mil. eur.

Prvý variant počíta s úplnou trúbkovitou križovatkou, dĺžkou diaľničného privádzača 687 metrov a celkovou dĺžkou križovatkových ramien 1 335 metrov. Druhý variant predpokladá výstavbu úplnej kosodĺžnikovej križovatky, diaľničný privádzať by mal dĺžku 838 metrov a križovatkové ramená 2 505 metrov. Na základe tretieho variantu má vzniknúť prstencovitá križovatka, privádzať bude dlhý 1 608 metrov a križovatkové ramená 1 929 metrov.

„Z dôvodu neustáleho narastania dopravných intenzít na ceste I/2 v prieťahu cez obec Rusovce vzniká potreba riešenia tejto situácie aj s ohľadom na urbanistický rozvoj obce Čunovo. Existencia diaľničnej križovatky s cestou I/2 umožní presmerovanie väčšiny dopravy v území na diaľnicu D2, a tak odbremení cestu I/2 hlavne v obci Rusovce. Zrýchli a zjednoduší sa dopravná obslužnosť územia, čím sa v neposlednom rade zníži aj vplyv na niektoré zložky životného prostredia,“ uvádza sa v zámere.

Celkovo najvhodnejším pre realizáciu stavby križovatky Bratislava – Čunovo na D2 je podľa porovnania prvý variant. Z hľadiska environmentálneho porovnania vychádza tento variant s najmenším vplyvom na posudzované zložky životného prostredia, z ekonomického hľadiska je najlacnejší, z dopravno-inžinierskeho hľadiska je najvhodnejší a ako jediný je súčasťou územného plánu Bratislavy a Bratislavského samosprávneho kraja.

Pri porovnaní podľa viacerých environmentálnych kritérií sú podľa zámeru vyrovnané a najvýhodnejšie prvý a tretí variant, ktoré majú najmenší vplyv na posudzované zložky životného prostredia. Z hľadiska materiálovej náročnosti je najvýhodnejší prvý variant, ktorý si vyžaduje najnižšiu kubatúru násypov. Ten je najvýhodnejší aj vzhľadom na budúce vyvolané investície, najmä preložky existujúcich inžinierskych sietí.

Z pohľadu náročnosti celkového postupu výstavby je najvýhodnejší tretí variant, keďže má najmenší vplyv na obmedzenie dopravy. Najťažšie realizovateľný je prvý variant. Najviac obmedzí dopravu na D2, najmä pre sanáciu a výstavbu mosta na poľnej ceste ponad diaľnicu, a výstavbu pozdĺžnych kolektorov (komunikácií). Druhý variant najviac obmedzí dopravu na ceste I/2 a na ceste do Čunova.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk