Podľa odborníkov by sa plánovaný termín za ideálnych podmienok mohol stihnúť.
Bratislava plánuje v auguste tohto roka vyhlásiť verejné obstarávanie na výber zhotoviteľa 2. etapy električkovej trate do Petržalky. Agentúru SITA o tom informovalo oddelenie komunikácie a marketingu hlavného mesta. Bratislavský magistrát zároveň čaká na doplnenie projektovej dokumentácie.
„Spoločnosť Reming Consult a.s. odovzdala dokumentáciu na realizáciu stavby dňa 20. apríla. Z dôvodu nekompletnosti sme ju u projektanta reklamovali a čakáme na dodanie kompletnej dokumentácie,“ uviedol magistrát a doplnil, že zároveň prebieha kontrola dokumentácie odbornými útvarmi.
„Mesto Bratislava súbežne s prípravou dokumentácie pripravuje aj súťažné podklady na výber zhotoviteľa,“ doplnilo mesto. Bratislava musí električkovú trať vybudovať do konca roka 2023, v opačnom prípade príde o nenávratný príspevok z európskych fondov.
Financovanie stavby
Keďže hlavné mesto plánuje stavbu električkovej trate financovať prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, pred vyhlásením verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby musí prebehnúť prvá ex-ante kontrola na Ministerstve dopravy a výstavby SR (MDV SR).
„Vyhlásenie verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby očakávame v auguste tohto roka,“ spresnil magistrát a dodal, že dokumentácia pre štátnu expertízu bola na MDV SR odovzdaná 12. marca a 28. apríla bol vydaný Protokol o vykonaní opakovanej štátnej expertízy.
„Žiadosť o stavebné povolenie na stavebný úrad mestskej časti Petržalka bola doplnená o potrebné podklady, úrad 30. marca oznámil začatie stavebného konania,“ uzavrelo mesto.
Aj v plánovanom termíne
Odborníci z oblasti dopravy si myslia, že výstavba druhej etapy električkovej trate do Petržalky by sa za určitých okolností mohla ukončiť v plánovanom termíne.
„Keby proces prebiehal v ideálnych podmienkach, dalo by sa to stihnúť. Sú tam ale dve oblasti, v ktorých môže nastať problém,“ povedal pre agentúru SITA dopravný analytik Ján Bazovský. „Prvým je verejné obstarávanie, ktoré sa môže neplánovane predĺžiť,“ myslí si analytik. Druhým problémom môže byť podľa neho samotná výstavba.
„Petržalka v podstate leží na pieskovom podloží, teda môžu tam vzniknúť technické problémy a nečakané zdržania. Úmysel je však dobrý a za predpokladu, že sa už nič neskomplikuje, by sa to mohlo stihnúť,“ uzavrel Bazovský. Podobný názor má aj riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Rastislav Cenký.
„Podľa mňa sa to pri dobrom manažmente stavby dá stihnúť. Bohužiaľ, mesto sa zatiaľ v kľúčových veciach neukázalo ako schopný manažér,“ uviedol Cenký pre agentúru SITA.
Reálne dodržanie termínu
Analytik INEKO, Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Ján Kovalčík je v predpovedi optimistickejší a tvrdí, že dodržanie plánovaného termínu je reálne.
„Povoľovanie stavby už prebieha, samotná výstavba si vyžiada len niečo vyše dvoch rokov. Ak sa začne stavať na jar alebo v lete budúceho roka, malo by sa uvedenie do prevádzky v druhej polovici roku 2023 stihnúť aj bez napnutých termínov,“ myslí si Kovalčík.
„Tento projekt je zo strany mesta konečne profesionálne riadený, do roku 2018 nebol. Preto verím, že súťaž nielen vyhlásia do konca tohto leta, ale bude pripravená a vyhodnocovaná lepšie ako niektoré veľké tendre v rezorte dopravy, aby nevznikli dôvody na neúmerné predlžovanie tendra a oneskorený začiatok prác,“ uviedol Kovalčík pre agentúru SITA.
Odbremení dopravu
Predĺženie električkovej trate až po Janíkov dvor v Petržalke vo veľkej miere odbremení súčasnú dopravnú situáciu v najväčšej bratislavskej mestskej časti. Nová električková trať bude mať dĺžku 3,8 kilometra a sedem zastávok v úseku od Rusovskej cesty, po Janíkov dvor, cez centrálnu petržalskú os.
Súbežne s radiálou chce mesto vybudovať cyklotrasy, cesty aj chodníky k zastávkam. Projekt druhej etapy električkovej trate do Petržalky musí byť dokončený do roku 2023, kým trvá oprávnené obdobie pre financovanie projektov z európskeho Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.