Nová technológia využíva recyklát z pôvodnej vozovky. Práce sú rozdelené na dve etapy.
V Lamači opravujú výtlky na cestách špeciálnou ekologickou technológiou. „V decembri začala mestská časť s postupnou opravou defektov na cestách na jej území. Používa pritom technológiu, ktorá nie je v našich končinách bežná,“ informovala Marína Gorghetto z referátu komunikácie mestskej časti.
Práce sú rozdelené na dve etapy. Do konca tohto roka sa mestská časť venuje výtlkom na cestách a chodníkoch v centrálnej časti Lamača, ako aj na Ledinách, Studenohorskej ulici a na ulici Pod Zečákom.
Rozsiahlejšie opravy
Druhá etapa opráv začne v novom roku a sústredia sa na rozsiahlejšie opravy, do ktorých patrí Cesta na Klanec, Vysokohorská ulica, chodníky pri Dome seniorov Na barine a ďalšie.
„Samozrejmosťou je dokončenie Zlatohorskej ulice, ktorá už viac ako rok prechádza masívnou premenou, ktorej súčasťou je výmena vodovodu, plynovodou a oprava kanalizácie,“ poznamenala hovorkyňa. Ako dodala, dôležitým aspektom je ekológia, vybrali totiž nový spôsob opráv.
„Vo veľkej miere využívame recyklát z pôvodnej vozovky. Vďaka tomu odpadávajú náklady na nový asfalt, frézovanie, zvýšený hluk, prašnosť a celkový diskomfort obyvateľov bývajúcich v blízkosti. Táto technológia je nielen lacnejšia a ekologickejšia, ale umožňuje nám aj prácu v horších poveternostných podmienkach, až do mínus 10 stupňov Celzia,“ vysvetlil starosta Lamača Lukáš Baňacký.
Lepšie je chladno
Pri tejto technológii je chladnejšie počasie vhodnejšie, naopak, v lete trvá tuhnutie asfaltu dlhšie. Pri úprave výtlkov špecializovaná firma používa prístroj, ktorý pracuje s technológiou infražiarenia.
„Ten funguje ako žehlička, ktorá sa nahreje až na teplotu 1 500 stupňov a priloží sa na asfalt, ktorý do 15 minút rozpustí. Potom prichádza pracovník firmy, ktorý manuálne premieša starý asfalt s novým, povrch uhladí a prejde po ňom valcom,“ ozrejmila hovorkyňa s tým, že prakticky okamžite po tomto zásahu môžu po mieste prechádzať autá aj chodci.