Výtlky na cestách opravujú v Lamači špeciálnou ekologickou technológiou

Robotníci cesta oprava
Foto: ilustračné, Gettyimages

Nová technológia využíva recyklát z pôvodnej vozovky. Práce sú rozdelené na dve etapy.

V Lamači opravujú výtlky na cestách špeciálnou ekologickou technológiou. „V decembri začala mestská časť s postupnou opravou defektov na cestách na jej území. Používa pritom technológiu, ktorá nie je v našich končinách bežná,“ informovala Marína Gorghetto z referátu komunikácie mestskej časti.

Práce sú rozdelené na dve etapy. Do konca tohto roka sa mestská časť venuje výtlkom na cestách a chodníkoch v centrálnej časti Lamača, ako aj na Ledinách, Studenohorskej ulici a na ulici Pod Zečákom.

Rozsiahlejšie opravy

Druhá etapa opráv začne v novom roku a sústredia sa na rozsiahlejšie opravy, do ktorých patrí Cesta na Klanec, Vysokohorská ulica, chodníky pri Dome seniorov Na barine a ďalšie.

Samozrejmosťou je dokončenie Zlatohorskej ulice, ktorá už viac ako rok prechádza masívnou premenou, ktorej súčasťou je výmena vodovodu, plynovodou a oprava kanalizácie,“ poznamenala hovorkyňa. Ako dodala, dôležitým aspektom je ekológia, vybrali totiž nový spôsob opráv.

Vo veľkej miere využívame recyklát z pôvodnej vozovky. Vďaka tomu odpadávajú náklady na nový asfalt, frézovanie, zvýšený hluk, prašnosť a celkový diskomfort obyvateľov bývajúcich v blízkosti. Táto technológia je nielen lacnejšia a ekologickejšia, ale umožňuje nám aj prácu v horších poveternostných podmienkach, až do mínus 10 stupňov Celzia,“ vysvetlil starosta Lamača Lukáš Baňacký.

Lepšie je chladno

Pri tejto technológii je chladnejšie počasie vhodnejšie, naopak, v lete trvá tuhnutie asfaltu dlhšie. Pri úprave výtlkov špecializovaná firma používa prístroj, ktorý pracuje s technológiou infražiarenia.

Ten funguje ako žehlička, ktorá sa nahreje až na teplotu 1 500 stupňov a priloží sa na asfalt, ktorý do 15 minút rozpustí. Potom prichádza pracovník firmy, ktorý manuálne premieša starý asfalt s novým, povrch uhladí a prejde po ňom valcom,“ ozrejmila hovorkyňa s tým, že prakticky okamžite po tomto zásahu môžu po mieste prechádzať autá aj chodci.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk