Vyučovanie Dony Margarity

Dsc_0393 barapodola.jpg
Foto: Bára Podola

V piatok 28.4. 2023 Divadlo bez Masky v bratislavskom V-klube odpremiéruje svoju druhú inscenáciu Vyučovanie Dony Margarity, ktorá má podtitul „Tragikomický monológ jednej impulzívnej ženy”.

Hru napísal brazílsky dramatik Roberto Athayde. Hoci mala svetovú premiéru pred 50 rokmi., téma hry zostáva naďalej veľmi aktuálna a jej spracovanie stále divácky vďačné. Jediná postava, ktorá sa v hre objavuje, učiteľka základnej školy Dona Margarida, chce svojich žiakov vzdelávať podľa autoritatívnych metód. V hre vystupuje ako metafora moci. V inscenácii Divadla bez masky ju stvárňuje Oľga Belešová. Hra má dve dejstvá po 45 minút, ktoré prebieha ako vyučovanie. Divadelná sála sa premieňa na školskú triedu, publikum sa mení na žiakov.

Dsc_0501 barapodola.jpg
Foto: Bára Podola

Réžie sa zhostila francúzska režisérka slovenského pôvodu Mária Záchenská, ktorá pred premiérou povedala: „Naskúšať Vyučovanie Dony Margarity 50 rokov po jej napísaní a prvom uvedení (1973) bolo hľadaním a skúmaním aktuálnosti a životaschopnosti tejto hry. Voľba Oľgy Belešovej ako interpretky Dony Margarity bola zrejmá a nad slnko jasná – nielen vzhľadom k jej širokým hereckým možnostiam, ale aj k jej schopnosti vytvoriť silný vzťah s divákom a byť v tomto vzťahu slobodná a tvorivá.“

Dsc_0572 barapodola.jpg
Foto: Bára Podola

Na Slovensku hra v originálnej verzii nebola nikdy uvedená. Inscenovaná bola iba francúzska adaptácia Jeana-Loupa Dabadieho s Milkou Zimkovou v 70.rokoch. Napriek tomu, že ide o debutový text Roberta Athaydea, je jeho najreprezentatívnejším dielom. Hra má za sebou množstvo uvedení doma (v Brazílii), aj v zahraničí. Inscenovaný bol vo viac ako tridsiatich krajinách so známymi interpretmi a režisérmi. Hra bola najväčším úspechom v divadelnom živote Annie Girardot, ktorá ju hrala s malými prestávkami takmer 30 rokov a podnikla s ňou i turné po Európe.

Dsc_0691 barapodola.jpg
Foto: Bára Podola

Po premiére bude mať inscenácia vo Véčku tri reprízy do konca sezóny. Následne bude hosťovať na viacerých divadelných festivalov po Slovensku. Prvým z nich bude site-specific theatre festival Divné veci v Starej Turej koncom júna.

Viac informácií o hre a tvorivom tíme na www.divadlobezmasky.sk

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk