Vyučovanie na všetkých stredných školách v kraji je pre hrozbu koronavírusu prerušené

trieda, škola, učiteľ
Foto: ilustračné, SITA

Ako informoval Droba, BSK od pondelka niekoľkonásobne zvýšil dezinfekciu autobusov. Kraj prevádzkuje regionálne prímestské spoje po celom kraji.

Bratislavská župa prerušila vyučovanie na všetkých svojich stredných školách. Vyučovanie nebude prebiehať od pondelka 9. marca do piatku 13. marca na všetkých stredných školách v Bratislavskom kraji, ktoré sú v pôsobnosti župy.

Na nedeľňajšom tlačovom brífingu to uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba. Preventívne opatrenia vyplývajú zo záverov zasadnutia krízového štábu BSK ku koronavírusu.

Za posledné dni sa nám ozvali riaditelia škôl, že majú žiakov, ktorí prišli do priameho kontaktu s infikovanými. Preto sme sa v spolupráci s riaditeľmi stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK rozhodli prerušiť vyučovanie na všetkých stredných školách v Bratislavskom kraji,“ konštatoval Droba.

Gymnáziá, stredné aj základné školy

Prerušenie vyučovania sa týka tiež všetkých osemročných gymnázií a základných škôl na Dunajskej a Teplickej. Zatvorené budú aj plavárne Na Pántoch, na Drieňovej a Tomášikovej.

Základná škola v Malinove zostáva otvorená, župa však zatvorila strednú odbornú školu v Malinove. Ako Droba uviedol, dôvodom tohto rozhodnutia je fakt, že veľké množstvo žiakov na stredných školách v kraji pochádza z okresu Malacky, kde už bol potvrdený výskyt koronavírusu.

Župa tiež apeluje na zamestnávateľov, aby aspoň jednému z rodičov umožnili prácu z domu, ak je to možné. Naďalej platí zákaz návštev v zariadeniach sociálnych služieb. BSK tiež dôrazne neodporúča organizovanie akýchkoľvek podujatí, predstavení a premiér. Kultúrne zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK predstavenia rušia.

Zvýšená dezinfekcia

Ako informoval Droba, BSK od pondelka niekoľkonásobne zvýšil dezinfekciu autobusov. Kraj prevádzkuje regionálne prímestské spoje po celom kraji. „Od štvrtka sme nasadili najúčinnejšiu formu dezinfekcie. Zajtra budú týmto spôsobom dezinfikované všetky spoje. Aj vzhľadom na to, že máme veľa žiakov z Malaciek, rozhodli sme sa dezinfikovať prioritne tie spoje, ktoré boli v inkriminovanej oblasti,“ doplnil.

Úrad BSK zároveň obmedzuje kontakt s verejnosťou na nevyhnutnú mieru a bude fungovať len cez podateľňu. Na nej sa budú vykonávať preventívne opatrenia na zabránenie šírenia vírusu. Ostatné náležitosti bude úrad vybavovať elektronicky, cez e-mail a telefón.

Zatvoria aj ďalšie

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave v súvislosti s potvrdenými prípadmi ochorenia Covid-19 nariadil karanténne opatrenia a prerušil výchovno – vzdelávací proces na Cambridge International School v Bratislave v termíne od 9. marca do 22. marca,“ informovala v nedeľu hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas k zatvoreniu stredných škôl v BSK uviedol, že toto rozhodnutie berie na vedomie. Zo strany ÚVZ SR a Regionálneho ÚVZ so sídlom v Bratislave podľa neho nie je z epidemiologického hľadiska zatiaľ nutné pristúpiť k zatvoreniu ďalších škôl.

Dôrazne odporúčame, aby sa študenti počas prerušenia školského vyučovania vyvarovali návštevám hromadných podujatí a miest s veľkým počtom ľudí,“ dodal.

Školy v Starom Meste

Ako agentúru SITA informoval hovorca bratislavskej mestskej časti Staré mesto Matej Števove, od pondelka 9. marca do 18. marca bude zatvorená aj základná škola na Hlbokej ceste.

Už predtým bratislavský kraj avizoval napríklad zatvorenie Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií na Kadnárovej ulici. Cambridge International School v bratislavskom Starom Meste bude zase predbežne zatvorená od pondelka 9. marca až do 22.marca.

Nakazení i v karanténe

Rezort zdravotníctva v sobotu ráno informoval, že Slovensko už pozná tzv. pacienta „0“ s koronavírusom. Známe boli totiž už výsledky vzoriek ľudí, ktorí boli v najbližšom kontakte so Slovákom, ktorému sa ako prvému potvrdilo ochorenie Covid-19 (koronavírus).

Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR potvrdilo ďalšie dva pozitívne prípady ochorenia Covid-19. Výsledky testov syna aj manželky sú pozitívne,“ informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Slovensko tak eviduje tri prípady osôb nakazených koronavírusom. Štvorčlenná slovenská rodina je zase v karanténe v rakúskom Kittsee.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk