Výzva na získanie dotácie pre kultúru stále beží. Príležitosť na jej podanie máte do 1. februára

Stará tržnica
ilustračné: SITA Stará tržnica v Bratislave je technickou pamiatkou a jej autorom bol mestský inžinier Gyula Laubner. Stavbu dokončili 31. októbra 1910 prevádzka tržnice začala hneď na druhý deň. Túto funkciu plnila vyše 50 rokov. Zanikla až v roku 1960. Do roku 1982 slúžil objekt ako televízne štúdio. Potom patrili priestory rezortu kultúry. Keď ich po roku 1990 získalo mesto späť, vypísalo medzinárodnú súťaž na rekonštrukciu tržnice. Podmienkou bolo dať objekt do svojej pôvodnej architektonickej podoby. Bratislava, 12. august 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Bratislavský samosprávny kraj aj v roku 2016 plánuje podporiť kultúru v kraji Regionálnou dotačnou schémou na podporu kultúry, ktorá vychádza zo schválenej stratégie rozvoja kultúry v Bratislavskom samosprávnom kraji 2015 – 2020.

„Takýto kultúrny mechanizmus je prelomový a dosahuje úroveň modelov kultúrnych veľmocí ako je napríklad Rakúsko, Nemecko, kde je zvykom budovať a podporovať kultúru,“ vyjadril sa Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Regionálna dotačná schéma je historicky prvá samostatná dotačná schéma na podporu kultúry na princípe nezávislého odborného rozhodovania na Slovensku. Je to spôsob kultúrnych dotácií, ktorými bratislavská župa podporuje živú kultúru v rôznych oblastiach, kde o tom, čo podporí, má veľký vplyv rozhodnutie nezávislej komisie zloženej zo špičkových kultúrnych pracovníkov a nezávislých kultúrnych osobností.

V roku 2015 bolo cez tento program podporených 115 projektov celkovou sumou 400 000 eur.

Bratislavská regionálna dotačná schéma na podporu kultúry pokračuje aj v tomto roku a to druhou výzvou, ktorú Bratislavský samosprávny kraj vyhlásil 30. novembra 2015. Výzva z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu kultúry na rok 2016 teda stále beží a termín uzávierky podávania žiadostí so všetkými prílohami je 1. február 2016.

Platná bude len tá žiadosť, ktorá bude registrovaná v elektronickom informačnom systéme zverejnenom na stránke BSK a zároveň fyzicky doručená na podateľňu v stanovenom termíne.

Žiadosti opäť posúdi nezávislá deväťčlenná rada BSK pre kultúru a umenie, ktorá bola nominovaná na dva roky, a to v zložení:

1. Kultúrne dedičstvo – Prof. Dr. Ing. Arch. Henrieta Moravčíková (teoretička architektúry, FA STU),
2. Ľudové umenie – Prof. PhDr. Zuzana Beňušková Csc. (etnologička, SAV),

3. Pamäťové inštitúcie – Dr. Maroš Borský (riaditeľ, Židovské komunitné múzeum),

4. Divadlo – Rastislav Ballek (divadelný režisér),

5. Audiovizuálne umenie – Peter Kerekes (filmový režisér, dokumentarista),

6. Literatúra – Michal Hvorecký (spisovateľ) – Predseda rady,

7. Výtvarné umenie – Mgr. Lucia Gregorová Stach, PhD. (teoretička a historička umenia, SNG),

8. Hudba – Mgr. Adrian Rajter (muzikológ),

9. Medziodborové aktivity – Fedor Blaščák (filozof a kurátor).

Zároveň budú nominovaní ďalší deviati hodnotitelia, aby každú žiadosť hodnotili dvaja ľudia.

Všetky potrebné informácie týkajúce sa Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy, ako aj výzvy na predkladanie žiadostí sú dostupné na stránke Bratislavského samosprávneho kraja.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk