Vzácny meteorit Košice vystavia v Slovenskom národnom múzeu

Meteorit Košice
SITA

Prírodovedné múzeum Slovenského národného múzea dnes prevzalo meteorit Košice do svojej expozície Zázrak prírody – Klenoty Zeme.

Tento mimoriadne vzácny exponát našli v blízkosti Košíc po prírodnom úkaze v roku 2010. Vzácny je najmä preto, lebo je známe to, odkiaľ úlomok hmoty prišiel, vedci poznajú jeho dynamickú históriu. Konštatoval to Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici.

Pri dnešnom odovzdávaní fragmentu Juraj Tóth z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského potvrdil, že analýzou a výpočtami zistili mimozemský pôvod tohto telesa. Pred vstupom do atmosféry malo veľkosť 1,2 metra a hmotnosť 3,5 tony, na Zem letelo rýchlosťou 15 kilometrov za sekundu. Nájsť meteorit je vzácnosť, od 19. storočia ide totiž iba o šiesty prípad pádu meteoritov na našom území.

Meteorit Košice má rozmery 11,8 x 10,9 x 10,5 centimetra a hmotnosť 2167,4 gramu. Ide o najväčší z meteoritov, ktoré na naše územie dopadli 28. februára 2010. Slovenským astronómom sa následne podarilo nájsť 77 častí s celkovou hmotnosťou 4,3 kilogramu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk