Projektom Spýtaj sa vašich vzniká unikátny živý pamätník k udalostiam 21. augusta 1968 – vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Formou filmového dokumentu, online portálu, symbolickej premiéry na Kamennom námestí v Bratislave v noci z 20. na 21. augusta 2018 a diskusií spojených s premietaniami v kinách a na školách po celom Slovensku chce vytrhnúť historické udalosti z učebníc dejepisu a podnietiť medzigeneračný dialóg.
Za organizačný tím projektu o tom informovala Martina Čeretková. Autorkami projektu sú Barbora Berezňáková, Pavlína Morháčová a Eva Vozárová. Projekt Spýtaj sa vašich môže finančne podporiť ešte 16 dní každý v rámci crowdfundingovej kampane.
Živé zážitky našich rodičov
Ako ďalej informovala Čeretková, generácia autoriek projektu Spýtaj sa vašich vyrastala po roku 1989 v období slobody. Možnosť konfrontácie so západným svetom a myslením ich však paradoxne vracia k myšlienke definovať si to „naše“ Československo a jeho socialistickú minulosť považujú autorky za súčasť našej mentálnej výbavy, ktorá aj dnes potrebuje spoločenskú reflexiu.
Udalosti augusta 1968 sú živými zážitkami generácie našich rodičov a starých rodičov, ktoré formovali ich možnosti, hodnoty, myslenie, a teda aj krajinu. Cez pohľad a príbehy bežných ľudí mimo veľkého politického diania, ktorí majú na tieto dni silnú spomienku, chcú autorky vytrhnúť tieto zásadné udalosti z učebníc dejepisu a zasadiť ich do kontextu histórie rodín, ľudských osudov a pohnútok, ktoré našu krajinu formujú dodnes.
Tri časti
Projekt má tri časti – film, webstránku a projekcie s diskusiami. Film má priniesť najmä mozaiku emocionálne ladených výpovedí obyčajných ľudí. Webstránka spytajsavasich.sk zas má byť interaktívnym online pamätníkom, do ktorého bude možné pridávať a zdieľať krátke texty, videá, audionahrávky a fotografie, ktoré sú spomienkami na tieto udalosti ľudí na Slovensku, ale aj po celom svete. Projekcie filmu s diskusiami odštartujú nočným premietaním na Kamennom námestí v centre Bratislavy, symbolicky presne 50 rokov po tom, ako sa v meste objavili okupantské tanky. Nasledovať budú projekcie spojené s diskusiami v centrách nezávislej kultúry a v stredných školách po celom Slovensku.
Základnou myšlienkou projektu je podľa Čeretkovej vysporiadanie sa s minulosťou našej krajiny cez jej aktívne pripomínanie a verejnú diskusiu. Projekt nabáda, aby sa doň zapojilo čo najviac ľudí, aby sa ľudia pýtali svojich blízkych na to, čo si pamätajú z augusta 1968 a svoje zážitky spolu zdieľali. Projekt získal podporu od RTVS a tiež Ústavu pamäti národa.
Autorský tím
Autorský tím tvoria Barbora Berezňáková, Pavlína Morháčová a Eva Vozárová. Barbora Berezňáková sa po skončení štúdií na VŠMU a New York Film Academy venuje tvorbe krátkych dokumentov a autorských video inštalácií. Momentálne pracuje na svojom dokumentárnom dlhometrážnom debute s názvom Skutok sa nestal, zaujíma sa o osobnú skúsenosť jednotlivca na pozadí politického diania v minulosti.
V projekte 68 má na starosti réžiu, rešerše a dramaturgické spracovanie dokrútok danej témy. Pavlína Morháčová pracuje ako grafická dizajnérka Slovenskej národnej galérie, taktiež stojí za vizuálom kníh Vydavateľstva Absynt zameraného na reportážnu literatúru. Je autorkou projektu alternatívnej mapy Bratislavy M_P_ BA (www.mpba.sk). V projekte 68 figuruje ako spoluautorka námetu a grafická dizajnérka filmu a webu ako platformy na šírenie filmu a pridávania príbehov jednotlivcov. Eva Vozárová pracovala sedem rokov v Aliancii Fair-play, predtým päť rokov v týždenníku Trend ako reportérka. Dnes sa venuje PR a produkcii na voľnej nohe. Okrem projektu 68 pracuje napríklad so skupinou Cluster ensemble a festivalom súčasného tanca a pohybového divadla NuDance Fest.
Viac informácií o projekte možno nájsť na jeho webstránke a na facebookovom profile.