Vznikla stránka o zodpovednom hraní na automatoch. Môžete vyskúšať test závislosti

hazardné hry, automat, hazard
Foto: ilustračné, SITA

Na stránke www.hrajsrozumom.sk si môžu ľudia vyskúšať novú verziu testu závislosti, a to anonymne. Okrem toho sú na nej informácie o riešení problémov s nadmerným hraním.

Na Slovensku vznikla internetová stránka o zodpovednom hraní na automatoch pre hráčov, ktorých ohrozuje závislosť. Na adrese www.hrajsrozumom.sk sú aj informácie pre tých, ktorí hrajú pre zábavu a chcú mať svoje hranie pod kontrolou.

Podľa národného centra zdravotníckych informácií evidujeme na Slovensku približne 350 hráčov, ktorí sú liečení na diagnózu patologického hrania, toto číslo je stabilné,“ povedal na dnešnej tlačovej besede v Bratislave Juraj Danielis z Asociácie zábavy a hier a Asociácie prevádzkovateľov videohier.

Na stránke www.hrajsrozumom.sk si môžu ľudia vyskúšať novú verziu testu závislosti, a to anonymne. Okrem toho sú na nej informácie o riešení problémov s nadmerným hraním. Stránku pripravili odborníci z oblasti psychiatrie, adiktológie. Pomáhať ľuďom bude aj Michal Morávek, ktorý boj so závislosťou zvládol.

Asociácie sú len prevádzkovateľmi stránky, problémy s ľuďmi riešia odborníci. Garantmi sú primár Psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosvelta v Banskej Bystrici Ludvik Nábělek a lekárka z tohto oddelenia Zuzana Pinzíková. Okrem nich asociácie spolupracujú s Centrom pre liečbu drogových závislostí, so Sanatóriom AT v bratislavskej Petržalke a Odborným liečebným ústavom psychiatrickým na Prednej Hore.

Podľa prieskumu, ktorý pre asociácie urobila agentúra TNS Slovakia na vzorke 800 ľudí v apríli tohto roka, menej ako polovica ľudí má priamu skúsenosť s hazardnými hrami. Väčšina ľudí hrá príležitostne, 54 percent ľudí maximálne raz za mesiac, 66 percent hráčov sa hazardu venuje pre zábavu a 63 percent pre istú formu adrenalínu. Prieskum ukázal, že 66 percent nemá problém s dodržaním limitu, ktorý si stanovia.

Predsudky a stereotypy o hraní na automatoch na Slovensku pretrvávajú ešte z deväťdesiatych rokov, bez ohľadu na to, že za 25 rokov sa situácia zmenila tým, že bol niekoľkokrát novelizovaný zákon o hazardných hrách. Regulácia herní na Slovensku je dnes veľmi prísna a môže byť vzorom pre okolité krajiny,“ pokračuje Danielis.

Primár banskobystrickej psychiatrie Ludvik Nábělek na tlačovej besede vysvetlil, ako závislého na hracích automatoch liečia.

Nie každý, kto hrá, prehrá, alebo kto sa dostane do problémov s hraním, spĺňa kritéria diagnózy. Existujú diagnostické kritériá. Klasické diagnostické kritérium pre všetky závislosti je strata kontroly. Človek nedokáže kontrolovať vopred zvolené množstvo peňazí alebo času stráveného v herni. Závislý nedokáže dodržať to, čo si vopred predsavzal,“ zhrnul primár.

Ako ďalej uviedol, liečba je režimová. Závislého od prvej chvíle, ako sa ocitne na pracovisku ktoré mu má pomôcť, zapoja do štruktúry povinností a pravidiel. Od prvej hodiny jeho príchodu na liečenie, až do poslednej chvíle jeho čas naplnia. Podľa primára nie všetci závislí sú rovnakí, hoci sa liečia na rovnakú diagnózu.

Do liečenia závislosti patrí aj obnova narušenej osobnosti závislého a jeho hodnotového rebríčka. Ľudia na liečenie prichádzajú v rozvrátených stavoch, v depresiách. Tam si píšu denníky, životopisy, hľadajú kľúčové body, v ktorých sa ich život odklonil od prirodzeného a správneho vývinu. Veľmi významná je aj rodinná terapia. To, že rodina za človekom prichádza je dôležité, pretože závislý vníma, že na ňom niekomu záleží.

Počas liečby majú ľudia aj štandardné pohybové aktivity, hrajú na hudobné nástroje, spievajú a venujú sa aj umeleckým činnostiam. Terapia trvá osem týždňov. Hráčom okrem novej stránky pomáha aj Linka pomoci. Bezplatné číslo 0800 800 900 má Centrum pre liečbu drogových závislostí na pomoc a poradenstvo pre hráčov a ich rodiny. Od februára 2013 do 19. júna tohto roka prijali 2 951 podnetov, 62 percent volajúcich boli hráči, zvyšných 38 percent tvorili ich rodiny a blízki.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk