Z auta v Podunajských Biskupiciach ukradli rádioaktívny materiál, vecou sa zaoberá radiačná ochrana

Policajní ťažkoodenci, polícia
ilustračné: SITA

V Podunajských Biskupiciach bolo z auta odcudzené zariadenie na meranie hustoty materiálov, tzv. TROXLER, obsahujúce rádioaktívny materiál.

V mestskej časti Podunajské Biskupice v noci na utorok z auta odcudzil neznámy páchateľ zariadenie na meranie hustoty materiálov, tzv. TROXLER, obsahujúce rádioaktívny materiál (rádionuklid cézium Cs-137).

Vecou sa zaoberá aj Odbor radiačnej ochrany Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV) ako povoľovací orgán prepravy rádioaktívnych materiálov. Rezort dopravy o tom informoval v tlačovej správe.

„Zariadenie TROXLER je umiestnené v pevnom prepravnom boxe žltej farby, ktorý je označený znakmi rádioaktivity. Samotné zariadenie je v boxe dostatočne odtienené, avšak v prípade neoprávnenej manipulácie a pokusu o vybratie rádioaktívneho žiariča sa môže podstatne zmeniť radiačné riziko, čo môže spôsobiť ožiarenie osôb,“ uviedla hovorkyňa MDV Karolína Ducká.

Ako dodala, v prípade nálezu prepravného boxu alebo zariadenia s ním netreba manipulovať, netreba ho otvárať ani sa zdržiavať v jeho blízkosti. Nález je potrebné oznámiť na linke 158 a pohotovostnej službe radiačnej ochrany na ministerstve dopravy na telefónne číslo 0918 657 879.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk