Soška Posmievačika sa dostala na fasádu starého mestského domu podľa legiend rôznymi spôsobmi.
Ak ste niekedy prechádzali Panskou ulicou, určite ste prešli aj okolo domu č. 29. Na fasáde je malý otvor, z ktorej sa vyškiera soška malého mužíka. Môže pripomínať škriatka či liliputána, no dostal prezývku Posmievačik.
Na sošku, ktorá je spätá so starým domom, upozornil na sociálnej sieti pán Vladimír. Pod fotografiu pani Marianna napísala, že sprevádzala turistov po Bratislave. K Posmievačikovi ťahala každú skupinu a niektorí chceli skúsiť šťastie v láske hodením mince.
Ohrdnutý mešťan
Existuje niekoľko verzií, ako sa Posmievačik dostal na fasádu domu. Prvá, ktorú predstavilo Rádio Slovensko, nás prenesie späť do čias Uhorska. Keď sa otvorila prvá bratislavská univerzita Academia Istropolitana, mešťania sa pohádali.
Karol Kunc naliehal na manželku Jakuba Greifela, že sa musí vydať za neho. Kuncovi bola vraj súdená, až do hádky musel vstúpiť kráľ Matej Korvín. Kunc sa opil a spôsobil si veľkú hanbu. Študenti univerzity osadili sošku Posmievačika na dom Greifela, ktorý sa škeril rovno do okien Kuncovho domu. Soška má dodnes pripomínať hanbu ohrdnutého mešťana.
Milostný trojuholník
Podľa ďalšieho voľne dostupného zdroja sa kamenná soška spája s príbehom o milostnom trojuholníku. Dvaja mladíci si vyhliadli to isté dievča.
Keďže si medzi nimi dievča nevedelo vybrať, mala rozhodnúť súťaž v zručnosti. Jej ruku mal dostať ten, ktorý rýchlejšie postaví dom. Posmievačik sa objavil na dome mladíka, ktorý vyhral a soška sa škodoradostne vyškierala na dom druhého.
Špehoval ostatných
Tretia legenda hovorí o mužovi, ktorý si čas krátil špehovaním cez malé okno. Pozoroval susedov či okoloidúcich.
Obyvateľom to však nebolo po vôli. Rozhodli sa so zvedavým susedom vysporiadať po svojom. Na jeho dom osadili Posmievačika, aby muža zosmiešnil a navždy pripomínal, kto v tomto dome býval.