Z dovolenky si chránené koraly nenoste, hrozí vám pokuta aj trest odňatia slobody na osem rokov

Financna sprava colnici egypt koraly.jpg

Za porušenie pravidiel pri dovoze týchto predmetov hrozí pokuta do výšky 330 eur a zabavenie danej vec, pri závažnom porušení predpisov hrozí aj trestné stíhanie.

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava Letisko upozorňujú na zákaz dovozu koralov z Egypta. Colníci sa od začiatku roka stretli s viacerými prípadmi dovozu neživých exemplárov morských koralov najmä z Egypta. Informuje o tom v tlačovej správe hovorkyňa CÚ Bratislav Drahomíra Adamčíková.

Obnovenie letov do danej dovolenkovej destinácie po pandemickom období má podľa nej za následok aj záchyt suvenírov, ktorých vývoz z krajiny pôvodu nie je povolený.

Dovoz chránených rastlín

Počas pandémie koronavírusu a obmedzenia letov do dovolenkových destinácií síce príslušníci finančnej správy na bratislavskom letisku M. R. Štefánika zaznamenali prudký pokles prípadov dovozu chránených druhov rastlín, živočíchov a výrobkov z nich, ktoré sú pod ochranou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES).

S príchodom tohtoročnej sezóny sa však colníci opäť stretli s viacerými záchytmi neživých exemplárov morských koralov. A to najmä z Egypta. Pri colnej kontrole batožiny Rakúšanky, ktorá vstupovala na územie EÚ na bratislavskom letisku z egyptskej Hurgady, colníci objavili štyri kusy koralov.

Okrem pokuty aj odňatie slobody

Služobný pes vycvičený na vyhľadávanie chránených druhov rastlín či živočíchov našiel ďalší koral v kufri 39-ročnej Slovenky, ktorá takisto cestovala z Egypta,“ uvádza v správe Adamčíková. Finančná správa upozorňuje, že dovoz takýchto suvenírov nie je povolený.

Ak si chcete z dovolenky priviesť nejaký exemplár, radšej si overte, či na jeho dovoz nepotrebujete príslušné povolenie slovenských orgánov,“ prízvukuje hovorkyňa colníkov. Príslušníci finančnej správy neodporúčajú pribaliť si do kufra okrem koralov ani výrobky z morských korytnačiek, niektorých druhov mušlí, kožené výrobky z chránených druhov zvierat, tradičnú čínsku medicínu, šperky zo slonoviny či dažďové palice z kaktusov.

Za porušenie pravidiel pri dovoze týchto predmetov hrozí pokuta do výšky 330 eur a zabavenie danej veci. Za závažné porušenie predpisov hrozí aj trestné stíhanie s možnosťou uloženia trestu odňatia slobody na dobu osem rokov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk