Z Jurkovičovej teplárne urobia kreatívne centrum, začali ju rekonštruovať

Jurkovicova teplaren bratislava 2.jpg
bratislava.sk

Z Jurkovičovej teplárne v bratislavskom Starom Meste urobia kreatívne centrum. Projekt za jedenásť miliónov eur chce developerská spoločnosť Penta Real Estate dokončiť do roku 2020. Zničená národná kultúrna pamiatka na Čulenovej ulici zo 40. rokov bude priestorom pre vernisáže, architektov, spoločenské podujatia i kongresové stretnutia.

Z bývalej kotolne tak bude poschodový priestor pre verejnosť a bude súčasťou projektu Sky Park. Novinárov v pondelok o obnove informovali spoločnosť Penta Real Estate a primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Jurkovicova teplaren bratislava 3.jpg
bratislava.sk

Stavbu chcú obnoviť do autentického vzhľadu, ktorý mala v 40. rokoch. Architekt Pavol Pauliny novinárom povedal, že obnova fasády zachová status pamiatky. Obnovovať ju budú na základe metodiky, ktorú vypracovali na základe výskumov. „Vieme, aké tehly v minulosti použili, po sedemdesiatich rokoch sú v celkom dobrom stave,“ spomenul s tým, že pri pamiatkách je dobré, keď pri obnove používajú taký materiál, ktorý použili pri stavaní. Opraviť chcú staré tehly, využívať však budú aj nové. Ako dodal, architekti sa zaoberali aj vzhľadom medzi historickým obkladom a novým.

Jurkovicova teplaren bratislava 1.jpg
bratislava.sk Foto: archívne, bratislava.sk
Jurkovicova teplaren penta real estate 3.jpg
Penta Real Estate
Jurkovicova teplaren penta real estate 1.jpg
Penta Real Estate

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk