Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA: Z kameòolomu Srdce odvážajú gudróny
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Z kameòolomu Srdce zaèali odváža toxické gudróny. Zatiaľ v rámci projektu Kamenné srdce vyviezli približne 12 tisíc ton kontaminovanej zeminy. Gudróny sú prepravované v uzatvorených alebo zaplachtovaných kontajneroch, takže pri ich preprave nehrozia obyvateľom žiadne riziká. Bratislava, 5. február 2015. Foto: SITA/Robert Tappert
5. februára 2015 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015, SITA

Z kameňolomu v Devínskej Novej Vsi začali odvážať gudróny

Predpokladané ukončenie odvozu toxického ropného odpadu je určené na apríl. Kameňolom Srdce nie je totiž vhodným miestom na ich skladovanie vzhľadom na blízke obydlia a chránenú krajinnú oblasť.

Ako médiá informoval člen združenia projektu Kamenné srdce a zástupca spoločnosti A.S.A. Václav Mazura, zatiaľ z kameňolomu vyviezli približne 12 tisíc ton kontaminovanej zeminy. „Gudróny budú prepravované v uzatvorených alebo zaplachtovaných kontajneroch, takže pri ich preprave nehrozia obyvateľom žiadne riziká.“

Jediné, čo v súvislosti s odvozom gudrónov môžu obyvatelia zaznamenať, je podľa neho mierne kyslý zápach. „JMnožstvá plynu, ktoré sa uvoľňujú, nie sú nijako nebezpečné. Podľa Mazuru plánujú z kameňolomu vyviesť spolu 50 tisíc ton zeminy a gudrónov. „My sa snažíme denne odviesť okolo 500 ton,“ povedal. Gudróny sa podľa Mazuru spracujú na alternatívne palivo.

Starosta Devínskej Novej Vsi Milan Jambor podľa vlastných slov zápach pri odvoze kontaminovanej zeminy nezaznamenal. „Ja sám som tu pritom prakticky každý deň,“ povedal. Podľa Jambora je pochopiteľné, že ak v oblasti, kde bol 20 rokov pokoj, začnú jazdiť nákladné autá, ľudia cítia isté nepohodlie. Dôležité však podľa neho je, že sa mestská časť zbaví 50 tisíc ton chemického odpadu.

BRATISLAVA: Z kameòolomu Srdce odvážajú gudróny

Gudróny sú kyselinové smoly a kaly, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri čistení ropy. Do Devínskej Novej Vsi ich priviezli v roku 1963 v rámci likvidácie továrne Apollo. Kameňolom Srdce však podľa odborníkov nie je vhodným miestom na skládkovanie podobných látok vzhľadom na blízkosť obytných domov a tiež chránenej krajinnej oblasti. Celkové náklady na projekt Kamenné srdce by mali dosiahnuť 12 miliónov eur. Potrebné finančné prostriedky vyčlenilo z Operačného programu Životné prostredie ministerstvo životného prostredia.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X