Z Nového Mesta odstránili takmer 150 vrakov áut, necelých 30 bolo odtiahnutých

Autovraky odtahovanie vrak.jpg
Foto: Bratislava - Nové Mesto

Od nového roka pribudla možnosť nahlásiť autovraky aj v aplikácii, ktorú si môžu bezplatne nainštalovať do svojich mobilných telefónov.

Samospráva Nového Mesta aj uplynulý rok čistila svoju mestskú časť od starých nepojazdných motorových vozidiel bez evidenčných značiek.

Ako informoval hovorca mestskej časti Marek Tettinger, v priebehu roka 2021 umiestnili na 147 vozidiel výzvu aj s doručením listu majiteľovi, aby na vlastné náklady zabezpečil odstránenie vraku. Väčšinu z nich majitelia po výzve odstránili.

Odtiahnuté autá

Tie, pri ktorých vlastníci nezareagovali na výzvu – 28 vozidiel, nechala mestská časť v zmysle zákona o odpadoch odtiahnuť autorizovanou spoločnosťou.

Tieto autá dlhodobo zaberajú miesta na parkoviskách, či na okraji ciest. Okrem toho sú záťažou aj pre životné prostredie a narúšajú estetický vzhľad mestskej časti. Z Nového Mesta chceme mať čisté miesto, preto v tejto problematike postupujeme nekompromisne,“ povedal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Inšpektori a polícia

Autá bez štátnej poznávacej značky či platnej technickej a emisnej kontroly vyhľadávajú v mestskej časti aktívne inšpektori verejného poriadku z Miestneho úradu Bratislava – Nové Mesto, príslušníci mestskej polície alebo ich úradu oznamujú občania. Tí vo veľkej miere využívajú na nahlásenie svojho podnetu aj internetový projekt odkazprestarostu.sk.

Od nového roka pribudla možnosť nahlásiť autovraky aj v aplikácii, ktorú si môžu bezplatne nainštalovať do svojich mobilných telefónov. Aplikácia je k dispozícii pre všetky mobilné telefóny s operačným systémom Android a taktiež pre zariadenia Apple.

Aplikáciu stačí len vyhľadať v Obchod Play alebo App Store pod názvom „Nové Mesto Bratislava” a zdarma si ju stiahnuť do mobilného zariadenia.

Výzva na odstránenie

Podľa zákona musíme majiteľovi auta najskôr doručiť výzvu na odstránenie vozidla. V prípade, že to neurobí v lehote 60 dní, dáme ho odtiahnuť autorizovanou firmou,“ objasnila vedúca oddelenia verejného poriadku Zuzana Kriglerová.

Po odtiahnutí má majiteľ čas dvanásť mesiacov, aby sa k autu prihlásil, následne prepadá v prospech štátu.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom