Z petície proti hazardu zmizlo 3 039 hárkov s podpismi

magistrát Bratislava
ilustračné: maps.google.sk

Z odovzdanej petície proti hazardu v Bratislave zmizlo 3 039 hárkov, pričom na jednom hárku je 16 – 17 podpisov. Petičnému výboru sa podarilo vyzbierať 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8 018 hárkoch. Na to, aby bola petícia úspešná, samosprávy potrebovali vyzbierať aspoň 106-tisíc podpisov od oprávnených voličov.

„Dnes ráno som dostal od oddelenia petícií v Bratislave písomné potvrdenie, že skutočný fyzický počet hárkov je odlišný od toho, ktorý sme komunikovali ako petičný výbor,“ povedal primátor a zároveň predseda petičného výboru. Hárky výbor odovzdal 29. júna na poslednom mestskom zastupiteľstve pred prázdninami. Ak sa podľa Nesrovnala potvrdí, že „sa manipulovalo s hárkami, išlo by o bezprecedentný útok proti Bratislavčanom, o mafiánsky útok proti Bratislave a o brutálny pokus zastaviť Bratislavu na ceste medzi moderné európske mestá“.

Dodal, že je z toho zhrozený. „Musíme zistiť, čo sa stalo. Spravíme tak ako petičný výbor, pričom musíme zdokumentovať manipuláciu s hárkami od vyzbierania až po dnešok. To isté musíme spraviť aj ako mesto Bratislava,“ povedal s tým, že ak sa ukáže, že hárky skutočne chýbajú, okamžite bude ako predseda výboru iniciovať podanie trestného oznámenia na Generálnu prokuratúru SR, resp. na orgány činné v trestnom konaní.

Vôľa Bratislavčanov je však podľa Nesrovnala nespochybniteľná, pretože existujú kópie hárkov. Ako vysvetlil, existujú relevantné právne interpretácie, ktoré hovoria o tom, že môžu byť použité aj tieto kópie. „Tým sme urobili mafiánom škrt cez rozpočet. Ako predseda a primátor spolu s kolegami urobíme všetko pre to, aby vôľa petičiarov a Bratislavčanov, ako aj duch a cieľ petície, boli naplnené,“ povedal Nesrovnal s tým, že mafiánske metódy ich nezastavia ani nezastrašia.

Ivo Nesrovnal však opakovane nechcel povedať, kde sa petičné hárky nachádzali a ako je možné, že zmizli. „Nevieme čo, kedy a ako sa stalo,“ poznamenal a povedal, že hárky boli uložené všelikde. Nechcel špekulovať ani o tom, kedy hárky zmizli. Zároveň však priznal, že si vie predstaviť, komu by to vyhovovalo a kto by profitoval z toho, aby bola petícia ohrozená. „No nebudem špekulovať. Postupujeme ďalej,“ doplnil. Zvyšné hárky sú momentálne uložené na bratislavskom magistráte.

„Sme nepríjemne zaskočení situáciou, ktorá vznikla,“ povedala pre médiá hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová. Ako pokračovala, asociáciu od začiatku zastupujú právne agentúry, podľa ktorých je petícia neoprávnená a samotné všeobecne záväzné nariadenie by bolo protiprávne. „Snažíme sa hrať fér, aj keď nás nikdy nikto neprizval k žiadnym dialógom,“ poznamenala s tým, že od začiatku sa bránia právnym spôsobom.

Na primátorove slová o tom, že si vie predstaviť, komu by situácia vyhovovala, povedala len toľko, že „my sme tí poslední, komu vyhovuje, aby sa na nás v tomto smere vrhalo zlé svetlo“. „To, čo sa stalo, si vysvetľujeme tak, že asi nebolo podpisov toľko, koľko bolo potrebných. Po viac ako roku veľkého kriku okolo hazardu a petície by možno bolo nepríjemné niektorým ľuďom povedať, že podpisov nevyzbierali dostatok, tak je asi jednoduchšie povedať, že zmizli,“ uzavrela Lukáčová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk