Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zidovska ulica bratislava parkovanie stare mesto.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.google.com
22. marca 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Z pôvodných 44 parkovacích miest sa na Židovskú ulicu vráti 11, stane sa tak na základe rešpektovania práv obyvateľov

V Starom Meste sa obyvateľom na Židovskej ulici prinavráti 11 parkovacích miest z pôvodných 44.

Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová prinavrátila 11 parkovacích miest na Židovskú ulicu a to po rokovaní s petičným výborom. Starostka takýmto spôsobom reagovala na protest prokurátora a stanovisko Verejnej ochrankyne práv. Pôvodne sa v tejto lokalite nachádzalo 44 parkovacích miest. Ide o kompromisný návrh, nakoľko Staré Mesto niekoľkonásobne porušilo práva obyvateľov dotknutej ulice.

Opomínanie práv účastníkov konaní bola bežná prax bývalého starostu. Rozhodnutie o znovuzavedení 11 parkovacích miest nie je moje svojvoľné rozhodnutie. Malo sa to celé riešiť inak – riadnou participáciou. Porušenie práv obyvateľov Židovskej úradom Starého Mesta, treba odčiniť aspoň parkovaním. Zložila som sľub, že budem dodržiavať zákony. Pre moje pôsobenie bude dodržiavanie zákonov zaväzujúce. Inak sa začnú zvádzať zbytočné boje, prebiehajú súdy a nakoniec je nutné dať vec a danie do právneho stavu. Toľko zbytočnej energie. Mohla byť investovaná ďaleko lepšie,“ povedala Aurichtová.

Rekonštrukciou ulice došlo k porušeniu práv obyvateľov

Protiprávnou revitalizáciou Židovskej ulice došlo k porušeniu práv obyvateľov ako účastníkov stavebného konania, k porušeniu stavebného zákona, k zmareniu účelu petície a k porušeniu základného práva na súdnu a inú právnu ochranu, konštatovala vo svojom vyjadrení ombudsmanka Mária Patakyová. Ombudsmanka vo svojom stanovisku odporučila, že je v záujme primeranej ochrany práv a právom chránených záujmov obyvateľov opätovne sa zaoberať otázkou primeranosti rozsahu zrušenia parkovacích kapacít na Židovskej ulici.

Podľa Odporúčania o dobrej správe, vydanom Radou Európy, konajú orgány verejnej správy v súlade so zákonom a nebudú prijímať arbitrárne svojvoľné a neopodstatnené opatrenia pri výkone svojej právomoci a musia udržiavať primeranú rovnováhu medzi nepriaznivými účinkami, ktoré majú ich rozhodnutia na práva súkromných osôb.
Kontrolovaný prejazd a zákaz parkovania na Židovskej ulici výrazne komplikuje obyvateľom bežný život ako napríklad vynášanie smetí pešo do 300 metrov vzdialených nádob, vykladanie nákupov, či príchod pohotovostných vozidiel.

Židovská ulica je podľa starostky široká a zmestia sa tam všetci – chodci, cyklisti aj parkovanie. „Vôbec pri tom nepochybujem, že o 10 až 20 rokov nastane prirodzene požiadavka od samotných obyvateľov o vylúčenie statickej dopravy z územia, pretože doba sa výrazne posúva v oblasti mobility a jej foriem,“ uzavrela starostka Starého Mesta.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X