Veľa sadeníc z projektu 10-tisíc stromov neprežilo, návštevníci Horského parku sú pobúrení

Kolaz stromceky bratislava 1.jpg
Foto od čitateľa - koláž BratislavaDen.sk

Nespokojný čitateľ nám napísal so sťažnosťou, že z tisícok nových stromčekov v Horskom parku množstvo neprežilo. Poslal fotografie z prechádzky Horským parkom, na ktorých sú mladé stromčeky vyschnuté a zhnité.

V bratislavskom Horskom parku vysadil magistrát hlavného mesta počas víkendu tisíce nových sadeníc. Informuje o tom na sociálnej sieti. Výsadba je súčasťou projektu 10-tisíc stromov.

Projekt nových stromčekov v Horskom parku vyvoláva v návštevníkoch rozpaky. Mladé sadenice stromčekov boli vysadené pracovníkmi úradu počas lockdownov v novembri 2020.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Aby sme omladili porast a zároveň nadviazali na pôvodné druhové zloženie, vysadíme tu počas novembra mladé hraby obyčajné, duby zimné a buky lesné v pomere 20:40:40. Vychádzame pritom z Programu starostlivosti o chránený areál Horský park,“ vysvetlil vtedy magistrát, ktorý z dôvodu epidemiologickej situácie nemohol pri výsadbe využiť pomoc dobrovoľníkov.

Zelen stromy sadenice vyzva mesto4.jpg
Foto od čitateľa

Vysadených bolo vtedy počas jedného víkendu tisíce nových sadeníc. Nespokojný čitateľ nám však poslal fotografie z prechádzky Horským parkom, na ktorých sú mladé stromčeky vyschnuté a zhnité.

„Lenže, namiesto toho, aby sme mali v Horskom praku krajšie prostredie, príjemnú zeleň, tak tu máme mŕtvoly. Ja neviem či je to preto, že to sadili v zlom období, alebo sa o to nestarali, ale takéto malé sadenice uložiť do lesa medzi kmene vysokých stromov, to je predsa na hlavu postavené,“ píše rozrušený čitateľ.

Pripomína tiež, že pred výsadbou musela prebehnúť príprava Horského parku. Súčasťou bol monitoring zelene, niektoré stromy a kríky museli byť podľa informácii z magistrátu odstránené.

Zelen stromy sadenice vyzva mesto5.jpg
Foto od čitateľa

„Reklamu veľkú okolo toho spravili, cirkus ohromný, kde všade budú stromy a ako sa nám bude lepšie dýchať v meste, lepšie žiť,“ rozčúlil sa čitateľ s tým, že vznikla z toho akurát tak suchá ratolesť: „Všetko je suché, nie je to len také jesenné zhnednutie, je to proste celé suché. Všetko. Veď to aj vidieť na fotografiách, že okolité živé stromy a kriaky sú pekné zelené, plné života a toto sú mŕtvoly.“

Manuál na starostlivosť o zeleň?

Magistrát spolu s mestskými časťami mali pracovať na príprave pasportizácie zelene a v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy aj na manuáli starostlivosti o zeleň. Informovali o tom na webe mesta.

Na stromčeky sme sa pýtali aj magistrátu. Či majú vedomosť o vyschnutých stromčekoch, a či ich niekto aj kontroloval a staral sa o ne. Zaujímalo nás aj, či je už manuál starostlivosti o zeleň aj pasportizácia zelene hotová a kde by sme ich mohli nájsť. Pýtali sme sa aj na presný počet sadeníc, ktoré sa uchytili a koľko z nich vyschlo.

Podľa odpovede hovorkyne magistrátu šlo c prípade Horského parku o výsadbu vychádzajúcu z dokumentu „Program starostlivosti o CHA Horský park“, ktorý vypracovala Štátna ochrana prírody. Cieľom má byť omladenie lesa obnova porastov a ochrana biotopu lesa vrátane druhov živočíchov európskeho významu v Horskom parku.

Ako tiež dodala, vopred sa počíta aj so stratami sadeníc, pretože dochádza  k simulácii podmienok prirodzenej obnovy porastov. tie sadenice, ktoré prežijú napokon majú omladiť a zlepšiť stav lesa. O presných číslach ani starostlivosti nás hovorkyňa ale neinformovala.

Zelen stromy sadenice vyzva mesto6.jpg
Foto od čitateľa

K pasportizácii dodala hovorkyňa len toľkoto: „Pripravovaná Pasportizácia zelene nám poskytne dáta o reálnych potrebách finančných a personálnych nákladov, ako aj o potrebnom ošetrení jednotlivých stromov a celkovej optimalizácii údržby, na základe ktorých budeme vedieť prijať primerané opatrenia na zlepšenie stavu zelene v meste.“ Pasportizácia sa pritom pripravuje už niekoľko rokov.

Manuál zelene už tím odborníkov a odborníčok na zeleň z odd. tvorby mestskej zelene a MIB vypracoval. Dokonca podľa slov hovorkyne už podľa neho magistrát postupuje pri starostlivosti o  zeleň v intraviláne aj extraviláne mesta. Manuál môžete nájsť tu.

Zelen stromy sadenice vyzva mesto7.jpg
Foto od čitateľa

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk