Najväčší výpadok zaznamenal Dopravný podnik Bratislava, ktorý prišiel na tržbách o 30 miliónov eur.
Tohtoročná pandémia COVID-19 ukrojila z rozpočtu Bratislavy približne 25 miliónov eur. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol primátor hlavného mesta Matúš Vallo.
„Podpísali sa pod to napríklad nižšie príjmy z podielových daní, ale aj dane za prenocovanie, keďže sú zatvorené hotely a trpí turizmus. Znížili sa tiež príjmy mestským podnikom, napríklad Dopravný podnik Bratislava (DPB) prišiel o 30 miliónov eur na tržbách,“ uviedol primátor.
Mesto bolo nútené v dôsledku pandémie posunúť niektoré projekty a rekonštrukcie v meste. „Trochu sme spomalili rekonštrukcie verejných priestorov, ale pevne verím, že to na budúci rok dobehneme,“ doplnil.
Dlhové zaťaženie
Pre nasledujúci rok mesto počíta s dlhovým zaťažením na úrovni 49,8 percenta, pričom túto hranicu nepredpokladá prekročiť.
Úverové zdroje v plánovanej výške 30 miliónov eur budú použité najmä na financovanie výstavby petržalskej električkovej trate z dôvodu časového nesúladu jej financovania zo zdrojov EÚ a na začatie realizácií viacerých pripravených rozvojových projektov.
„Za jeden z významných pilierov externého financovania považuje mesto možnosť zapojenia úverových zdrojov na základe platnej rámcovej úverovej zmluvy s Európskou investičnou bankou (EIB) na roky 2020-2024, ktorá mu umožňuje čerpať dlhodobé úverové financovanie (splatnosť až 25 rokov) počas celého obdobia do výšky 50 miliónov eur,“ deklaruje mesto v komentári pre budúcoročný rozpočet.
Existujúce zmluvy
Mesto má naďalej uzavretú zmluvu o účelovom úvere s ČSOB bankou a zmluvu o úverovom rámci s Unicredit bankou.
Tieto zmluvy a rámce plánuje využiť v aj v roku 2022, pričom nevylučuje uzatvorenie prípadných iných zmlúv s výhodnými podmienkami pre konkrétne investičné projekty.