Z tepla môže dôjsť ku kolapsom, dávajte pozor na seba aj svoje okolie

Odpadnutie mdloby pomoc horucavy leto teplo
Foto: ilustračné, GettyImages

Leto je tento rok rekordne horúce, nie každý tieto teploty zvláda. Horúčavy môžu navodiť rôzne zdravotné komplikácie. Sledujte svoje okolie, možno vás niekto bude potrebovať.

Tohtoročné letné mesiace so sebou priniesli rekordné horúčavy. Nie je preto ojedinelé, že zabudneme na pitný režim a tak ľahko dôjde ku kolapsu.

Prejavuje sa to hukotom v ušiach, zalievaním studeným potom až zatmením pred očami. Ľahko k týmto stavom môže dôjsť v preplnenej verejnej doprave, v rozhorúčenom meste alebo aj na kúpaliskách.

Toto počasie sa tak môže byť vážnym ohrozením zdravia. Hoci bežné odpadnutie a mdloby nie sú život ohrozujúce ani nezanechávajú následky, je potrebné poskytnúť prvú pomoc. Môže však dôjsť aj k odpadnutiu z vážnejších dôvodov, v tomto prípade môže dôjsť aj k ohrozeniu života.

Nutné je všímať si svet okolo seba a pomôcť ľuďom, u ktorých sa mdloby prejavia. Nebojte sa osloviť človeka, ktorý je schvátený, prípadne už môže klesať k zemi, či ležať. Opýtajte sa ho, čo mu je, či vôbec reaguje.

Pomôcť by mohlo zdvihnutie nôh, čím sa vráti krv do mozgu a tlak sa vráti do normálu. Ak sa preberie, ponúknite mu vodu, skúste sa premiestniť do tieňa. V prípade, že nekomunikuje a neodpovedá, zavolajte na linku 155, prípadne 112.

Vagus pomoc horucavy.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk