Z trhu ide preč ďalší liek, toto je dôvod, prečo ho sťahujú z lekární i distribučných spoločností

Lieky, tabletky
Foto: ilustračné, pixabay.com

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozornil prostredníctvom svojej webovej stránky na ďalší liek, ktorý sa sťahuje z trhu.

Ako informoval ŠÚKL, z trhu sa sťahuje liek Irbesartan Actavis, stalo sa tak v nadväznosti na prebiehajúce testovanie liekov s obsahom sartanov. Držiteľ rozhodnutia o registrácii (TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o.) na základe toho pristúpil k stiahnutiu ďalšej sily lieku Irbesartan Actavis.

„Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí lieku Irbesartan Actavis 300 mg, tbl flm 28×300 mg (blis.PVC/PVDC/Al), č. šarže: 015418, kód ŠÚKL: 80013, z trhu,“napísal ústav na svojom webe.

Podľa informácií, ktoré ústav zverejnil, sa daná šarža sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení, pričom dôvodom stiahnutia predmetnej šarže je nedostatok v kvalite. Konkrétne ide o prítomnosť nedeklarovanej častice v účinnej látke.

Liek Irbesartan Actavis sa u dospelých pacientov používa na:

  • Liečbu esenciálnej hypertenzie u dospelých
  • Liečbu ochorenia obličiek u dospelých pacientov s hypertenziou a diabetom mellitus 2. typu ako súčasť antihypertenzívneho liekového režimu

„Dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím ohrozená nie je. Sťahovanie má preventívny charakter a ochraňuje bezpečnosť a zdravie pacienta. Pacientom, ktorí liek užívajú, nehrozí akútne nebezpečenstvo, náhle prerušenie liečby sa preto neodporúča,“uviedol záverom Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk