Z trhu sťahujú liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Pozrite, ktorý to je

Lekáreň, lieky
ilustračné: SITA

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval verejnosť prostredníctvom svojej webovej stránky o stiahnutí lieku z trhu.

Ako uviedol ŠÚKL, z trhu sa sťahuje liek Irbesartan Actavis. Konkrétnejší popis liečiva je nasledovný: Irbesartan Actavis 150 mg, tbl flm 84×150 mg (blis.PVC/PVDC/Al), č. šarže: 136918, kód ŠÚKL: 80003.

Podľa ďalších informácií od štátneho ústavu sa daná šarža sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. „Dôvodom stiahnutia predmetnej šarže je nedostatok v kvalite – možná prítomnosť nedeklarovanej častice v účinnej látke,“ napísal ŠÚKL.

Ako uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv, vyššie popísaný liek sa používa u dospelých pacientov na liečbu vysokého krvného tlaku (esenciálna hypertenzia) a taktiež na ochranu obličiek u pacientov s vysokým krvným tlakom, cukrovkou 2. typu a tých, ktorí majú laboratórne dôkazy o zhoršenej funkcii obličiek.

„Dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím ohrozená nie je. Sťahovanie má preventívny charakter a ochraňuje bezpečnosť a zdravie pacienta. Pacientom, ktorí liek užívajú, nehrozí akútne nebezpečenstvo, náhle prerušenie liečby sa preto neodporúča,“ dodal záverom štátny ústav.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk