Z trhu sťahujú známy liek, ktorý sa používa na liečbu dráždivého kašľa

kašeľ, kvapky, sirup
ilustračné: pixabay.com

Štátny ústav pre kontrolu liečiv oznámil prostredníctvom svojho webu informáciu o stiahnutí lieku. Konkrétne sa to týka kvapiek Pleumolysin, ktoré sa používajú na kašeľ.

Ako sa píše na webe, Štátny ústav pre kontrolu liečiv informuje o stiahnutí lieku z trhu – PLEUMOLYSIN, gto por 1×10 ml (fľ.skl.hnedá s bezpeč.uzáver.), č. šarží: 100009532, 100008138, 100008139, kód ŠÚKL: 4799C.

Uvedené šarže sa sťahujú z úrovní distribučných spoločností a rovnako aj z lekární. Dôvodom, prečo sa liek sťahuje, je to, že pri predmetných šaržiach hrozí možné riziko netesniaceho uzáveru lieku.

„Liek PLEUMOLYSIN sa používa na liečbu dospelých, dospievajúcich a detí od 12 rokov. Tento liek obsahuje liečivá rastlinného pôvodu, ktoré uvoľňujú sekrét z dýchacích ciest a kodeín, ktorý tlmí dráždenie na kašeľ,“ uvádza ŠÚKL. Ako ďalej dopĺňa ústav, tento liek sa používa pri suchom dráždivom kašli, pri zápaloch hltanu, hrtanu, priedušnice a pri akútnych a chronických zápaloch priedušiek.

„Návrh na stiahnutie šarží má preventívny charakter. Uvedený nedostatok neohrozuje zdravie pacienta. Dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím dotknutá nie je,“ informuje záverom Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk