Z trhu sťahujú známy liek, ktorý sa používa na liečbu kašľa u detí aj dospelých

Lekáreň, recept
ilustračné: SITA ILUSTRAČNÁ SNÍMKA - Lekáreň vydáva pacientovi lieky na lekársky predpis. Bratislava, 3. júl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

Štátny ústav pre kontrolu liečiv sťahuje v týchto dňoch z trhu liek, ktorý je známy u verejnosti ako ten, ktorý sa používa na liečbu kašľa. Dôvodom je toto.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval prostredníctvom svojej webovej stránky o staihnutí lieku z trhu. Konkrétne ide o Pleumolysin, gto por 1×10 ml (fľaška sklenená hnedá s bezpečnostným uzáverom), číslo šarží: 100006752, 100007295, kód ŠÚKL: 4799C.

Ako uviedol ústav, dané šarže sa sťahujú z úrovne distribučných spoločností a lekární. Dôvodom stiahnutia predmetných šarží je zistený nedostatok v kvalite, konkrétne v parametroch obsahu etanolu a v hustote.

Liek Pleumolysin je známy u verejnosti ako liečivo podávané pri kašli. Ako dodáva ŠÚKL, tento liek sa používa na liečbu dospelých, dospievajúcich a detí od veku 12 rokov. Obsahuje liečivá rastlinného pôvodu, ktoré uvoľňujú sekrét z dýchacích ciest a kodeín, ktorý tlmí dráždenie na kašeľ.

Pleumolysin sa používa pri suchom dráždivom kašli, pri zápaloch hltanu, hrtanu, priedušnice a pri akútnych a chronických zápaloch priedušiek.

Podľa slov ŠÚKL: „Návrh na stiahnutie šarží má preventívny charakter. Dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím ohrozená nie je.“

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk