Za nehodu na Zochovej spoznal Dědeček svoj trest, rodiny obetí výšku kritizujú

Obvinený Dušan D. pred začatím hlavného pojednávania na Mestskom súde Bratislava I vo veci tragickej dopravnej nehody na zastávke Zochova v Bratislave, pri ktorej zabil päť ľudí. Bratislava
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Obžalovaný pred súdom priznal vinu.

Za nehodu, ktorá si vyžiadala päť ľudských životov, uložil Mestský súd Bratislava I obžalovanému Dušanovi D. trest 15 rokov odňatia slobody v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. Uznal ho totiž za vinného z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia.

Súd takisto obžalovanému uložil trest zákaz šoférovania na 10 rokov a ochranný dohľad v dobe troch rokov. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Obžalovaný sa síce vzdal práva podať odvolanie, prokurátor si však ponechal zákonnú lehotu. Dušan D. už predtým urobil vyhlásenie o svojej vine.

Trest skritizovali

Súd nezistil žiadne priťažujúce okolnosti,“ uviedol predseda senátu Pavol Tomík. Naopak, v prípade obžalovaného existovali poľahčujúce okolnosti. Z týchto dôvodov mu senát podľa neho uložil trest pod dolnou hranicou trestnej sadzby. Tá je v tomto prípade 20 až 25 rokov, prípadne doživotie. Senát podľa Tomíka o treste rozhodol v pomere 3:0.

Rodinní príslušníci obetí a ich právni zástupcovia výšku trestu kritizovali. „Naše deti ležia v hrobe a on dostal 15 rokov,“ uviedol pre médiá otec jednej z obetí. Doplnil, že neverí v ľútosť Dušana D. „Vyzývam prokurátora, ako aj generálneho prokurátora, aby podali odvolanie,“ dodal.

Okolnosti nehody

Opitý vodič vozidla zn. Škoda SuperB zišiel v nedeľu 2. októbra minulého roku večer v Bratislave vo vysokej rýchlosti okolo 140 kilometrov za hodinu mimo vozovku na zastávku mestskej hromadnej dopravy Zochova. V tom čase sa tam nachádzalo približne 40 osôb, pričom vozidlo zrazilo ľudí čakajúcich na spoj.

Na mieste zahynuli štyri osoby, traja ľudia boli v kritickom stave prevezení do nemocníc, ďalší traja utrpeli zranenia vyžadujúce si ich ošetrenie v nemocniciach. Následne pribudla ďalšia obeť, bolo ňou 21-ročné dievča. U vodiča po nehode zistili prítomnosť alkoholu na úrovni 1,7 až 2 promile.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk