Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vyrub mestske lesy oz luka.jpg
Foto: ilustračné, OZ Lúka
15. októbra 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Za päť rokov zachránili v bratislavských lesoch približne 30-tisíc stromov, pomáha aj zonácia lesov

Ochranári kritizujú štát za nešetrnú ťažbu na Devínskej Kobyle alebo v lužných lesoch.

Počas piatich rokov od schválenia súboru opatrení na podporu rekreácie v bratislavskom lesoparku znížili ťažbu o takmer dve tretiny a podarilo sa zachrániť približne 30-tisíc stromov.

Ročne sa tu ťažilo približne 18-tisíc kubíkov dreva, na základe našej snahy sa ťažba v bratislavských lesoch znížila na približne 5 000 kubíkov. Od roku 2015, keď vstúpil návrh do platnosti, sa tak podarilo zachrániť približne 30-tisíc stromov, ktoré by boli v lesoparku inak vyrúbané,“ uviedol Jakub Mrva z Iniciatívy Naše Karpaty.

Na jeseň 2014 sa Bratislavčania postavili proti nadmernej ťažbe dreva v mestských lesoch. Ochranári a aktivisti vypracovali komplexný návrh opatrení v súlade s ochranou prírody bratislavského lesoparku.

Medzi ďalšie opatrenia schválené vtedajším zastupiteľstvom bolo napríklad celoročné obmedzenie vjazdu motorových vozidiel na Železnú studničku, reguláciu poľovníctva alebo začiatok procesu nevyhnutného na vyhlásenie prírodnej rezervácie Pramene Vydrice.

Intenzívne rokovania

Ochrane bratislavských lesov pomáha aj schválená zonácia lesoparku, ktorú schválilo mestské zastupiteľstvo na jar 2019. „Dva roky sme spolu s odborníkmi z viacerých oblastí spolupracovali na tvorbe Koncepcie rozvoja mestských lesov. Súčasťou tohto strategického dokumentu je aj zonácia lesoparku. V lesoparku sme vyčlenili viac ako 50 percent územia, kde sa ťažba dreva nevykonáva. To je viac ako v našich národných parkoch,“ povedal Marek Páva zástupca Iniciatívy Naše Karpaty.

Na území Bratislavy však nehospodári len mesto, ale veľkú časť lesov obhospodaruje štát prostredníctvom podniku Lesy SR. Ochranári kritizujú štát za nešetrnú ťažbu na Devínskej Kobyle alebo v lužných lesoch.

Dva roky intenzívne rokujeme s predstaviteľmi Lesy SR a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a veríme, že sme na dobrej ceste spoločne nájsť riešenie pre lesy Devínskej Kobyly, citlivé lesy pri prameňoch Vydrice či pre špecifické lužné lesy na území Bratislavy,“ dodal Mrva.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X