Za štyri roky pribudlo v meste približne 38 kilometrov cyklistickej infraštruktúry

Nová cyklotrasa v Petržalke
Foto: petrzalka.sk - koláž Bratislavadeň

Ďalšia cyklistická infraštruktúra je podľa mesta naplánovaná na piatich úsekoch s dĺžkou viac ako 14 kilometrov.

Za posledné štyri roky pribudlo na území Bratislavy približne 38 kilometrov cyklistickej infraštruktúry. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková. Ako príklady vymenovala napríklad cyklotrasu na Vajnorskej a Odborárskej ulici, nový cyklopruh v oboch smeroch na Karpatskej alebo na Bosákovej ulici, ale aj viaceré ochranné pruhy pre cyklistov v rámci mesta.

„Za najzásadnejšie vylepšenie cyklistickej infraštruktúry, realizované v poslednej dobe, považujeme značenie samostatných cyklistických pruhov na hlavných cestách v rámci riešenia parkovacej politiky v Bratislave,“ poznamenala hovorkyňa s tým, že pekným príkladom je napríklad minuloročná oprava Karpatskej ulice, kde v rámci obnovy pribudli bezpečné ochranné cyklopruhy vyznačené červenou.

Bratislava nedávno uspela vo výzve Ministerstva dopravy s refinancovaním projektov troch rekonštrukcií združených cyklistických chodníkov (na Račianskej, Kultíkovej a Vrakunskej ulici) v hodnote viac ako 800-tisíc eur, ktoré zrealizovali minulý rok. „Aktuálne pracujeme na tom, aby sme sa s ďalšími projektami mohli zapojiť aj do druhej pripravovanej výzvy ministerstva,“ doplnila Schmucková.

„Budovanie cyklotrás, ako aj obnova a údržba existujúcej siete, je pre nás prioritou,“ poznamenala hovorkyňa magistrátu s tým, že hlavné mesto má vypracovaný Akčný plán rozvoja cyklistickej dopravy pre rok 2023. „Realizácia novej cyklistickej infraštruktúry pozostávajúcej z rekonštrukcie chodníkov, vytvorenia nových chodníkov a osadenia nového dopravného značenia v rámci rôznych mestských častí (napríklad Nové Mesto, Rača, Petržalka) je naplánovaná na piatich úsekoch s dĺžkou viac ako 14 kilometrov,“ dodala.

Podľa hovorkyne mesta je tiež plánované preklopenie pripravených 18 technických štúdií do projektovej dokumentácie pre získanie územného rozhodnutia spolu so získaním územného rozhodnutia v celkovej dĺžke 36,4 kilometra. „Tento rok sú tiež pripravené na spracovanie tri technické štúdie vedenia cyklistickej dopravy na hlavných mestských cyklotrasách v celkovej dĺžke viac ako sedem kilometrov,“ uzavrela.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk