Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potopené duše
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Táňa Vasilková © BratislavaDen.sk
17. novembra 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od Táňa Vasilková Diskusia()

Zabudnuté básne žien dostali priestor v zbierke Potopené duše

Na pôde Filozofickej fakulty UK na Gondovej ulici sa 15. novembra konala prezentácia novej zbierky básní Potopené duše, ktorú zostavila Andrea Bokníková. 

Knižka je výnimočná tým, že dala priestor autorkám 20. storočia, ktorých básne ešte nikdy neboli publikované. Už len názov knižky Potopené duše zostavovateľka vybrala práve kvôli tomu, že myšlienky autoriek týchto diel akoby nikdy nevyšli na povrch – neboli uverejnené. A to nie kvôli ich nekvalite, ale politickému kontextu, ako aj nerovnému postaveniu ženy ešte v minulom storočí.

Prezentácia knihy Potopené duše
Prezentácia zbierky básní Potopené duše na Gondovej ulici. Foto: Táňa Vasilková © BratislavaDen.sk

Potopené duše je tretia knižka z radu Čítanka združenia Aspekt 

Práve tématike postaveniu žien sa venuje Záujmové združenie žien Aspekt, pod ktorého záštitou dielo vzniklo. Ide o prvú slovenskú vzdelávaciu a publikačnú organizáciu, ktorá organizuje rôzne analýzy, prednášky či konzultácie na tému feminizmus, dodržiavania ľudských práv žien či násilie páchané na ženách. Spoluzakladateľka Aspektu Jana Cviková sa na prezentácii zúčastnila tiež.  Priblížila publikačnú činnosť združenia a predstavila zbierku básní, ktorá vyšla spolu s knihami Terézia Vansová – Slovenka doma i na cestách a Hana Gregorová – Slovenka pri knihe v zborníkovom rade Čítanka. 

Básne sú príležitosťou pre spomalenie 

Zostavovateľku Andreu Bokníkovú pri tvorení tejto knižky čakala mravenčia práca. Roztratené básne hľadala v starých časopisoch či v rukopisných poznámkach autoriek. Najťažšie však bolo rozhodovať sa, ktoré v zbierke uverejní. V knižke vás nečakajú iba básne, ale aj eseje či listy autoriek. Autorka taktiež zdôraznila dôležitosť školstva vo formovaní ženských poetiek. Doba, kedy ženy mohli študovať, dala podnet aj vzniku ich poézie. Všetky autorky zo zbierky boli vysokoškolsky vzdelané ženy.

Prezentácie knihy potopené duše
Zostavovateľka knihy Potopené duše Andrea Bokníková. Foto: Táňa Vasilková © BratislavaDen.sk

V tejto uponáhľanej dobe je poézia príležitosť ako sa zastaviť,“ hovorí Bokníková o poézii, ktorá pre ňu tiež vyjadruje lásku k jazyku. V týchto básňach oceňuje ich vnútornú naliehavosť, často dokonalo vyobrazenú aj viazaným veršom.

Na záver prezentácie sa ozvala dcéra jednej z poetiek, a to Viery Markovičovej-Zátureckej, ktorá sa poďakovala autorke za jej prácu a Aspektu za priestor poskytnutý jej mame.

Prezentácie knihy Potopené Duše
Dcéra poetky Viery Markovičovej-Zátureckej. Foto: Táňa Vasilková © BratislavaDen.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X