Zabudnutý kaštieľ v Rusovciach: Schátranú stavbu a jej okolie plánuje vláda obnoviť, prezradila svoje plány

Kaštieľ v Rusovciach

V bratislavskej mestskej časti Rusovce sa nachádza kaštieľ, ktorý už roky chátra. Vyzerá to však tak, že mu začalo svitať na lepšie časy. Úrad vlády Slovenskej republiky verejnosti už pred časom oznámil, že sa ho chystá zrekonštruovať. Zisťovali sme, ako to s rekonštrukciou momentálne vyzerá.

Kedysi honosný, dnes zanedbaný

Podľa historických prameňov bol kaštieľ v Rusovciach postavený už v 13. storočí. S príchodom rodu Zichyovcov nastal v kaštieli a jeho okolí najväčší rozmach. Svoj súčasný neogotický vzhľad nadobudol v polovici 19. storočia, kedy ho na príkaz grófa Emanuela Zichy-Ferrarisa prestavali. Poslednými majiteľmi zámku boli Elemér a Štefánia Lónayovci. Práve vďaka Štefánii sa park za kaštieľom zmenil na rozsiahly park podobný tým v Anglicku a do interiéru kaštieľa pribudol hodnotný nábytok a artefakty. Panstvo dosiahlo za vlády Lónayovcov svoj vrchol. Obe svetové vojny však znamenali koniec rozkvetu kaštieľa. Stavba po II. svetovej vojne chátrala a menila majiteľov ako na bežiacom páse. Od roku 1995 je kaštieľ vo vlastníctve Správy zariadení Úradu vlády SR.

Kaštieľ v Rusovciach
Fotografia kaštieľa pochádza z roku 1844. Foto: www.facebook.com

Aké sú plány s kaštieľom?

Kaštieľ, ktorý desaťročia chátral, sa má dočkať rekonštrukcie. V júni zverejnil Úrad vlády SR prvé vizualizácie budúcich priestorov.

Celková rekonštrukcia by mala stáť 75 miliónov eur. Dňa 11. júla bolo vládou SR schválené uznesenie, podľa ktorého má vedúci Úradu vlády Slovenskej republiky zabezpečiť rekonštrukciu NKP Rusovce vrátane priľahlého areálu do 31. júla 2023. S rekonštrukciou kaštieľa sa začne po ukončení verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby, pričom termín začatia a postup budú známe až po ukončení verejného obstarávateľa. Úrad vlády SR plánuje vypísať verejné obstarávanie do konca tohto roka.

Kaštieľ v Rusovciach
Kaštieľ roky chátra. Foto: www.facebook.com
Kaštieľ v Rusovciach
Jeden z problémov kaštieľa je aj popraskaná omietka. Foto: www.facebook.com
Kaštieľ v Rusovciach
Kaštieľ je už roky ohradený plotom a stoja pred ním robotnícke unimobunky. Foto: www.facebook.com

„Kaštieľ bude slúžiť na reprezentačné účely, a to aj s možnosťou ubytovania pre štátne návštevy na najvyššej úrovni, čeľadník a park najmä verejnosti – ráta sa so zriadením múzea, komunitného centra, park bude rekreačnou a športovou zónou s napojením na blízku cyklotrasu a spolu s novým amfiteátrom sa bude môcť využívať na rôzne verejné či spoločenské podujatia. Verejnosť bude môcť využívať podstatnú časť obnoveného areálu,“ informoval nás Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Takto bude vyzerať po rekonštrukcii park

Pýtali sme sa, ako rekonštrukcia zmení park. Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR uviedol, že rekonštrukcia vráti park späť v čase – nadobudne podobu, akú mal ešte počas vlastníctva Lónayovcov. Bude obnovená zachovaná časť terasovej záhrady aj s fontánou, terasy na východnej a južnej strane kaštieľa, 2 altánky a polkruhová kamenná lavica so stolom. Pribudne 100 lavičiek, orientačný a informačný systém, detské ihrisko s pitnou fontánkou, pri vstupoch do parku budú umiestnené cyklostojany. V rámci zelene sa plánuje výsadba viac ako 100 stromov, 755 kríkov, viac ako 17 000 trvaliek a 350 000 okrasných cibuľovín.

Kaštieľ v Rusovciach
Takto vyzeral park v lete 2018. Foto: BratislavaDeň
Kaštieľ v Rusovciach
Takto vyzeral park v lete 2018. Foto: BratislavaDeň
Kaštieľ v Rusovciach
Takto vyzeral park v lete 2018. Foto: BratislavaDeň

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk