Záchranári prišli na besedu s novomestskými seniormi. Porozprávali im, aké dôležité je vedieť poskytnúť prvú pomoc

zachranari-prednaska-beseda-kurz-prva-pomoc-seniori-nove-mesto-gettyimages.jpg
Ilustračná foto: GettyImages

Novomešťania sa zhovárali so skúsenými záchranármi o tom, aké môže mať dôsledky nečinné čakanie na záchranárov v prípade kritickej situácie.

Skúsení záchranári Veronika Petrovičová a Marek Hraško hovorili s členmi členmi denného centra seniorov na Športovej ulici o dôležitosti poskytnutia prvej pomoci. Nebola to však len beseda, ale aj praktický malý kurz o riešení najčastejších život ohrozujúcich situácií.

Keď máte do činenia s človekom, ktorý prestal dýchať, prudko krváca či náhle stráca vedomie, volajte číslo 155, pretože je to priama linka na zdravotnícku pomoc. Všeobecné číslo 112 je vhodné volať, ak ste svedkom autonehody, požiaru alebo podobnej udalosti, ku ktorej je potrebné privolať aj políciu a hasičov,“ odporučila na úvod Veronika.

Na linke sa oznamujú informácie o mieste, prípadne trase, kde došlo ku krízovej situácií, ďalej je potrebné popísať čo sa stalo, koľko je zranených. Nasledujú otázky alebo aj inštrukcie operátora, ktorý už medzitým pravdepodobne vyslal záchranku na miesto. „Pokiaľ ste doma sami, otvorte dvere, zažnite svetlo, zavrite psa a poproste susedov, aby záchranárom otvorili vstup do domu. Majte pri sebe telefón a nevolajte celej rodine, aby v kritickej chvíli nebolo vaše číslo obsadené. To všetko môže ušetriť nesmierne cenné minúty,“ doplnil Marek.

Ak dôjde k zástave srdca, je nutné vykonať jeho masáž

Dôležité je zachovanie funkcií mozgu a to, aby sa neprerušil prísun kyslíka. V prípade, že dôjde k zástave srdca, je nutné vykonať jeho masáž spojenú s umelým dýchaním, na chvíľu tak dokážeme činnosť srdca nahradiť. Pumpovaním sa dostáva do mozgu krv a aj keď v menšej miere, stále dochádza k okysličeniu.

So zúčastnenými diskutovali aj o signáloch a príznakoch srdcového infarktu a mozgovej príhody, čo sú pomerne časté zdravotné problémy v seniorskom veku. Infarkt sa často prejaví náhlou silnou bolesťou na hrudi, slabosťou, potením, niekedy napínaním na vracanie. „Takéhoto človeka treba posadiť, uvoľniť mu hrudník a upokojiť ho. Môžete mu dať rozhrýzť dve tabletky acylpyrínu a aj keby sa mu uľavilo, rozhodne treba zavolať záchranku. Cievnu mozgovú príhodu obvykle sprevádza porucha reči, ochabnutie končatín na jednej strane, pokles kútika úst. Rovnako volajte záchrannú službu, ak sa pacient dostane včas k lekárovi, dá sa mu ešte účinne pomôcť,“ poradili záchranári.

Denne zazvoní telefón v bratislavskom operačnom stredisku záchrannej služby približne 300-krát. Odborníci smutne skonštatovali, že mnohí ľudia záchrannú službu zneužívajú, volajú si sanitku k pretrvávajúcim ťažkostiam, s ktorými mohli navštíviť ambulanciu. Môže sa stať, že pre zbytočný výjazd nestihnú zdravotníci včas pomôcť niekomu, kto to naozaj potrebuje.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk