Záchrancovi Židov pribudla na Heydukovej pamätná tabuľa. Pripomína zachránené životy

pamätná tabuľa Aronovi Grünhutovi
SITA

Pamätná tabuľa Aronovi Grünhutovi vznikla s prispením ministerstva kultúry a pripomína vyše 1 300 životov, ktoré Grünhut zachránil.

Skutky slovenského záchrancu Židov a bojovníka za ľudské práva, Bratislavčana Arona Grünhuta pripomína pamätná tabuľa. Na počesť Arona Grünhuta (1895 – 1974) ju slávnostne odhalili v utorok na Heydukovej ulici 6 v Bratislave.

Pamätná tabuľa Aronovi Grünhutovi
SITA

Záštitu nad podujatím prevzal minister kultúry Marek Maďarič. Ako ďalej informuje Ministerstvo kultúry SR na svojej webstránke, bratislavský rodák Aron Grünhut patrí medzi kľúčové osobnosti židovskej ortodoxnej obce, jeho meno však v dôsledku striedania totalitných režimov upadlo do zabudnutia. Počas 2. svetovej vojny zachránil vyše 1 300 ľudí. V roku 1939 zorganizoval lodný transport do Palestíny. Okrem toho sa mu s pomocou zástupcu Nicolasa Wintona v Prahe podarilo zabezpečiť transport desiatich židovských detí do Anglicka, kde v bezpečí prežili nacistické besnenie.

Až po rokoch sa zistilo, že v tejto skupine detí bol aj dnešný hlavný rabín v Jeruzaleme Tibor Weiss (Jitzchak Tuvia), londýnsky rabín Kurt Stern (Sholom Ber) či dlhoročný reportér Jerusalem Post Paul Kohn, ktorý patrí medzi legendy izraelskej žurnalistiky.

Aron Grünhut „v najhorších časoch vyjednával s Nemcami o zastavení deportácií slovenských Židov do koncentračných táborov. Pred zatknutím ušiel do Budapešti. Po vojne emigroval do Izraela a stal sa strážcom židovského kultúrneho dedičstva,“ dodáva MK SR, s ktorého finančnou podporou vznikla pamätná tabuľa A. Grünhutovi na Heydukovej ulici. Podrobnejšie informácie o Aronovi Grünhutovi možno nájsť na webstránke http://www.arongrunhut.org.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk