Začiatok prác na obnove Gaštanice zatiaľ nie je známy

Gaštanica, Nové Mesto
ilustračné: SITA

Kedy dôjde k obnove parku Gaštanica na Kolibe nie je známe. Ako povedal Ján Borčin z Miestneho úradu Bratislava-Nové Mesto, v súčasnosti mestská časť končí s prípravou výberového konania na dodávateľa prác.

„Cieľom projektu je zastaviť degradáciu ekosystému lesoparku, jeho obnova a stabilizácia a vytvorenie zelenej plochy pre oddych v mestskom prostredí,“ uviedol Borčin.

Z priestoru bude oddychová relaxačná zóna s lavičkami, odpadkovými košmi a detskými hracími prvkami či fitnes prvkami. Súčasťou projektu je aj ozdravenie a výsadba zelene.

V parku by mal byť aj náučný chodník s informačnými tabuľami. Gaštanica je významná výskytom vzácneho gaštana jedlého, ktorého genofond siaha hlboko do histórie.

„Súčasná zeleň v parku potrebuje kvalitné ošetrenie, regeneráciu, prerezanie, dosadenie nových stromov a zatrávnenie,“ pokračuje Borčin. Celý porast upravia tak, aby sa v parku efektívne hospodárilo s dažďovou vodou. Tá sa udrží v Gaštanici a nebude stekať na cesty a chodníky a do blízkej zastavanej časti. Predíde to tak povodňovému riziku.

Na revitalizáciu tohto priestoru vyčlenili približne 319-tisíc eur, pričom 85 percent z tejto sumy bude z Nórskych fondov. Zvyšok bude financovať mestská časť Nové Mesto z vlastných zdrojov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk