Začína sa Filmový festival inakosti. Pokúsi sa zbúrať stereotypné predstavy a predsudky o LGBTI ľuďoch

Kino Lumiere
ilustračné: SITA

V Bratislave sa dnes začne Filmový festival inakosti (FFi). Podujatie sa bude konať do 25. októbra v kinách Lumiere a Film Europe. Symbolom deviateho ročníka je videokazeta.

Na podujatí budú mať zastúpenie belgická, francúzska, britská či švédska kinematografia. Diváci a diváčky uvidia aj snímky z Litvy, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Čile a ďalších krajín. Na plátna sa dostanú tituly ako Caravaggio (1986), Rozhovor anjelov (1987), Wittgenstein (1993), Pride (2014), Motýle (2014), Ostrov lásky (2014), Som tvoj (2014), Ejzenštejn v Guanajuate (2014), Nová priateľka (2014), Sangailino leto (2015), Láska (2015), Nasty Baby (2015) a ďalšie.

Diváci a diváčky sa môžu tešiť aj na snímku V Adamovom rúchu (2015).

Je to do veľkej miery moja osobná spoveď. Scenár som písal, keď som sa vyrovnával s rozchodom. Od napísania scenára po nakrúcanie však ubehlo viac času, čiže už som vedel k téme pristúpiť s chladnou hlavou a istými momentmi tiež odkázať, aby sme sa nebrali príliš vážne. Verím, že toto moje rozprávanie o ľúbení aj neľúbení bude pre publikum zaujímavé,“ prezradil režisér Martin Velič.

Vzťah lesbického páru mapuje dokument Família – Manželky Tomáša Viteka. „Cyklus Família sa venuje rodinám, ktoré majú predovšetkým inšpirovať. Majú svoj príbeh, svoj pohlaď na svet a na problémy, ktorým musia čeliť. Z tohto hľadiska ani Manželky neboli výnimkou,“ povedal filmár, ktorý musel s tvorcami dlho hľadať ženy ochotné porozprávať o svojom vzťahu.

Mnohé sa báli, ako sa s tým vyrovná širšia rodina, ktorej sa s orientáciou nezdôverili. Slovensko je konzervatívna krajina, čo v mnohom nie je na škodu, ale prijať inakosť akéhokoľvek druhu nestojí na krajine, ale na jednotlivcoch. Napokon sa nám podarilo nájsť pár, hoci národnostne zmiešaný, ktorý sa s nami chcel so svojím príbehom podeliť. Je to pohľad na rodinu z iného uhla pohľadu,“ dodal Vitek.

Dokument Queer Fish (2015) sa zas vyjadruje k medializovanému prípadu samovraždy synovca českej moderátorky Ester Janečkovej.

Organizátori pripravili aj sprievodný program. V galérii Nadácie otvorenej spoločnosti si môžu návštevníčky a návštevníci pozrieť do 1. novembra fotografie Moniky Pascoe Mikyškovej. Zábery vznikli v domácnostiach gejov a lesieb, s ktorými robila umelkyňa rozhovory pre svoju knihu.

Ako heterosexuálna žena, ktorej množstvo kamarátov sú gejovia, som občas rozmýšľala, ako priblížiť a autenticky opísať ich svet pre tých, ktorí z rôznych dôvodov živia v sebe predsudky a opovrhovanie,“ vysvetlila autorka okolnosti vzniku výstavy.

V Kine Lumiere bude tiež infostánok, kde sa budú môcť záujemcovia a záujemkyne porozprávať s transrodovými ľuďmi o ich životoch. Organizátori zaradili do programu prednášku o spisovateľke a výtvarníčke Tove Jansson, ďalej diskusiu s americkým queer aktivistom a workshopy o právach LGBTI ľudí. Medzi sprievodné podujatia patrí aj Noc filmových soundtrackov, párty Homomat či FFi afterpárty.

Filmový festival inakosti je nesúťažná prehliadka, ktorej cieľom je prostredníctvom filmového umenia búrať stereotypné predstavy a predsudky o LGBTI ľuďoch a prispieť tak ku skvalitneniu nielen ich života, ale aj celkovej spoločenskej atmosféry. Po projekciách v Bratislave sa festival v novembri presunie aj do ďalších slovenských miest. Viac informácií o podujatí je možné nájsť na www.ffi.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk