Začína sa očakávaná obnova parku na Belopotockého, pribudne tam detské ihrisko i lavičky

Park Belopotockého
SITA

V parku na Belopotockého ulici v Starom Meste sa začína dlho očakávaná revitalizácia. Pozemok si včera prevzal vysúťažený zhotoviteľ a začína s prácami. Na zanedbanom priestranstve by tak malo v najbližšom čase pribudnúť detské ihrisko, lavičky, odpadkové koše i osvetlenie.

Firma zodpovedná za obnovu parčíka ošetrí aj existujúce stromy a vysadí novú zeleň. Revitalizácia parku bude stáť 66 430 eur, Staré Mesto na obnovu získalo od mesta dotáciu 50-tisíc eur. Informovala o tom hovorkyňa mestskej časti Staré Mesto Nora Gubková.

O revitalizácii parčíka na Belopotockého ulici sa začalo hovoriť pred dvoma rokmi, keď mesto rozhodlo o zámene pozemkov s dovtedajším majiteľom – firmou Zipp Bratislava. Za parčík v Starom Meste investor získal pozemky na ulici Pod záhradami v Dúbravke. To sa však nestretlo s pochopením Dúbravčanov, ktorí podali žalobu. Súd v tom čase vydal predbežné opatrenie, podľa ktorého nebolo možné pozemky užívať. Revitalizácia parčíka tak musela počkať, súd ju odblokoval vlani na jeseň, keď predbežné opatrenie zrušil.

Výrub stromov na Belopotockého, park
Parčík na Belopotockého ulici. Foto: SITA

Vysúťažený zhotoviteľ už začína s obnovou parčíka. Podľa plánov bude tento verejný priestor tvoriť centrálna čistinka s dospelou zeleňou po obvode. V strede parčíka bude zasadený pamätný platan, ktorý sa ochranárom podarilo zachrániť z lesíka vyrúbaného na nábreží Dunaja. Chýbať nebude ani detské ihrisko či nové lavičky. Staré Mesto počíta s tým, že v parčíku zachová súčasné dreviny, rastie tam napríklad platan, javor, borovica čierna, topoľ, agát a za roky nevyužívania pozemku sa rozmnožil aj pajaseň žliazkatý. Väčšinu drevín chce mestská časť zachovať, no treba ich ošetriť a odstrániť suché konáre. Samospráva nechá v novom parčíku vysadiť kríky, trávnik a vysadí trvalkové záhony. Obnova parčíka má byť hotová do troch mesiacov.

Park na Belopotockého ulici v minulosti patril spoločnosti Zipp Bratislava, ktorá tam chcela postaviť polyfunkčný dom. Na pozemku vyrúbali väčšinu stromov a kríkov, práce na stavbe však koncom mája 2010 zakázal súd. Obyvatelia z okolitých domov ešte v júni 2009 podali žalobu proti vydanému stavebnému povoleniu. V parku ostala iba vybagrovaná jama a zničená zeleň.

Staré Mesto sa rozhodlo zničený park obnoviť, no získať museli od investora pozemky, hovoriť sa preto začalo o zámene. Tá sa nakoniec podarila, zámenu pred dvoma rokmi v marci schválili bratislavskí mestskí poslanci a park zverili do správy Starému Mestu. V auguste 2014 sa v parku začali prvé práce, bývalý investor prisľúbil na vlastné náklady zasypať jamu, ktorá tam ostala ešte po zastavenej výstavbe. Svoj sľub splnil a za približne tri týždne sem robotníci navozili 3 500 kubíkov zeminy a jamu zasypali.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk