V Dunajskej Lužnej sa v pondelok začína púť k Madone Žitného ostrova, ktorá vyvrcholí cez víkend 18. a 19. augusta. Každý deň bude v miestnom kostole duchovný program. Hlavný program púte však bude cez víkend.
V sobotu sa začne program o 14.30 hod. svätou omšou v nemeckom jazyku, ktorú bude slúžiť František Štefan Pistrák OP, rektor kostola sestier dominikánok v Illanzi vo Švajčiarsku. Po nej bude nasledovať mariánska procesia od kaplnky sv. Martina do kostola Povýšenia sv. Kríža. O 18. hodine bude svätú omšu pri Lurdskej kaplnke celebrovať sócius provinciála Rehole dominikánov na Slovensku Irenej Maroš Fintor. Pri omši budú požehnané obnovené tabule padlých vojakov v I. svetovej vojne. O 19. hodine budú modlitby za padlých vojakov a násilne vysťahované rodiny nemeckej a maďarskej národnosti.
Nedeľný program sa začne o 6.45 hod. modlitbou ruženca v maďarčine. O 7.30 hod. bude svätá omša v maďarskom jazyku a po nej o 10.30 hod. bude slávnostná svätá omša, ktorú bude slúžiť Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Na omši požehná obnovený organ.
Uctievaná socha
Za Madonu Žitného ostrova je považovaná románska drevená socha Blahoslavenej Panny Márie. Socha Panny Márie s dieťatkom v náručí je vyrezaná z hruškového dreva. Má 68 cm a je to najstaršia mariánska socha na Slovensku. Pravdepodobne pochádza zo zaalpskej talianskej oblasti z 12. – 13. storočia. Sochu priniesli do obce benediktínski mnísi, keď utekali pred Turkami z kláštora v Maďarsku. Už v tom čase uctievali sochu ako zázračnú, uzdravujúcu a pomáhajúcu. Najprv bola uložená v Kostole sv. Bartolomeja, kde jej hrozilo rozpadnutie, preto ju kaplán premiestnil zo sakristie do svojho príbytku na fare.
Sochu Matky Božej premiestnili na hlavný oltár v predvečer sviatku Nanebovzatia Panny Márie 14. augusta 1749. V ten večer a v ďalších dňoch došlo k nečakaným udalostiam a zázračným uzdraveniam. Tie boli i písomne zdokumentované v diele – Prodigiorum Marianorum Historica Connotacio, čo znamená v preklade Dejinné poznamenanie Mariánskych zázrakov, ktoré vzniklo v 50. rokoch 18. storočia. Obsahuje 181 zázrakov, ktoré v rokoch 1749 – 1753 zaznamenal farár. Ich pravdivosť bola pod prísahou overená a potvrdená zainteresovanými osobami.