Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vrecia odpad olo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Odvoz a likvidácia odpadu Bratislava

Začína sa tretia etapa vrecového zberu triedeného odpadu z rodinných domov, OLO rozváža vrecia

Do vrecového zberu sa zapojí aj sedem zostávajúcich mestských častí hlavného mesta.

Tento týždeň začala mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) s rozvozom vriec a informačných letákov k tretej etape vrecového zberu triedeného odpadu z rodinných domov, pre sedem zostávajúcich mestských častí – Karlova Ves, Dúbravka, Lamač, Záhorská Bystrica, Jarovce, Rusovce a Čunovo.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa OLO Linda Golejová. Presný rozpis zberu, ako aj bližšie informácie sú prístupné na stránke OLO a na miestnych úradoch mestských častí.

Zber zmesového odpadu

Každému rodinnému domu, ktorý je zapojený do systému zberu zmesového komunálneho odpadu, pracovníci OLO doručia tašku, v ktorej budú dve rolky vriec na plasty a dve rolky vriec na papier.

Každé zapojenie do systému zberu komunálneho odpadu má nárok iba na jednu sadu vriec bez ohľadu na počet obyvateľov v rodinnom dome,“ vysvetlila Golejová s tým, že nárok na viac sád vriec vzniká iba tým rodinným domom, v ktorých je registrovaných viac zapojení do systému zberu odpadu.

Vrecový zber

Na základe prieskumu z prvej etapy vrecového zberu triedeného odpadu sme navýšili počet modrých vriec na papier a počet žltých vriec na plasty, kovové obaly a nápojové kartóny. Zvýšili sme tiež frekvenciu odvozu oboch komodít na dvakrát mesačne,“ skonštatovala Golejová.

V deň odvozu odpadu môžu obyvatelia vykladať zviazané vrecia aj vo vlastných modrých a žltých nádobách s objemom do 240 litrov.

Zbierať budú iba vrecia distribuované spoločnosťou OLO. V prípade väčšej produkcie triedeného odpadu môžu obyvatelia požiadať o ďalšie vrecia na zákazníckej linke OLO.

Správnosť triedenia

Od augusta 2020 OLO spolu s hlavným mestom sledovali správnosť triedenia a čistotu vytriedeného odpadu, čistotu okolia na bývalých zberných hniezdach, ako aj mieru zapojenia domácností do nového spôsobu zberu papiera a plastu.

Systém sme vyhodnotili ako úspešný, preto sme ho zaviedli od februára 2021 v ďalších troch mestských častiach a od septembra ho spúšťame aj v zostávajúcich mestských častiach Bratislavy,“ dodala Golejová. Systém zberu triedeného odpadu z bytových domov sa nemení.

Pohodlnejší spôsob

Z prieskumu spokojnosti na vzorke 501 zapojených domácností vyplýva, že až pre 76,8 percenta z opýtaných je systém vrecového zberu pohodlnejší ako zberné hniezda a až 85,4 percenta je presvedčených, že ľudia takto triedia lepšie.

Výsledky potvrdila aj následná analýza vzoriek odpadu z vriec zo zapojených mestských častí. Znečistenie vytriedeného plastu bolo 11 percent, čo je v porovnaní s kontajnerovým zberom pokles o 71 percent, pri papieri boli znečistené štyri percentá odpadu, čo je v porovnaní s kontajnerovým zberom pokles o 60 percent.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X