Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Račianska ulica, bývalá priemyslovka, Cvernovka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
28. júla 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Začínajú s obnovou bývalej školy pre umelcov z Cvernovky, ateliéry začnú fungovať budúci rok

S rekonštrukciou priestorov bývalej chemickej priemyslovky na Račianskej ulici v Bratislave, do ktorej sa presťahujú umelci z Cvernovky, plánujú začať v najbližších dňoch.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK), ktorému budova patrí, dá objekt Nadácii Cvernovka do dlhodobého prenájmu. Účelom je vybudovanie kreatívneho centra na podporu talentu. Ako povedal správca Nadácie Cvernovka Branislav Čavoj, v rámci rekonštrukcie vyčistia priestor, obnovia elektriku i kúrenie.

„Naša optimistická vízia je, že rekonštrukciu by sme mohli ukončiť do konca októbra, prípadne novembra,“ pripomína s tým, že ateliéry by sa sem mohli presťahovať do konca tohto roka a od nového začať fungovať. O rozpočte na obnovu budovy školy Čavoj hovoriť nechcel. Budova bývalej chemickej priemyslovky má päť poschodí so suterénom a nadstavenou fotokomorou pod strechou objektu. Zmluvu o nájme vo štvrtok podpísali zástupcovia Cvernovky s predsedom BSK Pavlom Frešom.

Umelecké ateliéry sídlili v budove pradiarne v areáli Cvernovky, pre havarijný stav objektu sa však musia vysťahovať. Všetky sú v súčasnosti v internáte na Račianskej ulici, ktorý je súčasťou areálu bývalej chemickej priemyslovky. Priestory starej Cvernovky musia vysťahovať do konca júla. „Väčšina vecí je už preč, tie sme museli vysťahovať do 24. júla. Teraz vynosia už len zopár drobných vecí, ktoré tam ešte ostali. Budova je však už skoro prázdna,“ doplnil Čavoj.

„Čo sa týka internátu, do roka a pol musíme predložiť plán budovy na niečo, čo bude súvisieť s kreatívnym centrom. Musí to ísť opäť do bratislavského krajského zastupiteľstva, poslanci to musia schváliť,“ poznamenal s tým, že dopyt po ateliéroch z externého prostredia stúpa.

Ročné nájomné za školu bude 60-tisíc eur. Nájom za internát, sklad, garáž a pozemky bude jedno eur za rok. Nadácia Cvernovka sa zaväzuje, že počas doby nájmu vynaloží vlastné finančné prostriedky na uvedenie a udržanie budovy školy v prevádzkyschopnom stave, a to v celkovej predpokladanej výške 740-tisíc eur, pričom v prvom roku nájmu vynaloží na prevádzku budovy 350-tisíc eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X