Záhorie a časť Bratislavy kedysi strážil Dievčí hrádok, viaže sa k nemu povesť o mladých vdovách

legenda, povesť, dievča, les
Foto: ilustračné, Gettyimages

Matka podľa povesti pomenovala svojich šesť dcér po voňavých kvetoch. Ako to dopadlo, keď sa jedna z nich opäť zaľúbila?

Ak ste niekedy cestovali MHD do Záhorskej Bystrice, možno ste postrehli, že jedna zo zastávok nesie názov Dievčí hrádok. Je pomenovaná po Dievčom hrádku, ktorý bol v minulosti strážnym hradom.

Hrádok môžete nájsť asi pol kilometra od Záhorskej Bystrice. Predpokladá sa, že bol postavený v 12. alebo 13. storočí a strážil cestu zo Záhoria do Lamača a Devín. K hrádku sa viaže stará povesť, ktorú mestská časť uverejnila na svojom webe.

Matka samoživiteľka

Hovorí sa, že na hrádku žila matka so šiestimi dcérami a každá z nich pochádzala z dvojičiek. Dala im mená po voňavých kvetinách. Najstaršia sa volala Konvalinka, nasledovali Ľalia, Nezábudka, Materina Dúška, Šalvia a Fialka.

Dievčatá vychovávala matka sama. Otec žil túlavým životom a o svoju rodinu sa príliš nezaujímal. Domov chodil približne dvakrát do roka a po krátkej návšteve hneď odišiel.

Rodinná tragédia

Z dievčatiek sa stali krásne mladé ženy. Postupne sa všetky vydali a ich manželia sa rozhodli ostať bývať na hrádku. Boli očarení matkou dievčat, ktorá vraj výborne varila, bola krásna a pohostinná.

Vinohradník z Rače pozval na oberačku Fialkinho manžela. Prišla s ním aj matka dievčat, pretože na oberačke nikdy nebola a chcela sa jej zúčastniť. Vinohradník bol ňou očarený.

Nasledovalo však veľké nešťastie. Ako prvý zomrel vinohradník z Rače a po ňom aj šiesti muži, ktorí žili na hrádku. Ostalo po nich šesť tehotných mladých vdov.

Hádka pre sobáš

Ako sa hovorí, čas zahojí všetky rany. Platilo to aj pre mladé vdovy, porodili a tešili sa zo svojich detí. Všetky mali dcéry, iba Fialke sa narodil syn. Na mužov úplne zanevreli.

Najstaršia z dcér, Konvalinka, začala opäť pomýšľať na sobáš a chcela mať po svojom boku muža. Začala sa schádzať so Štefanom Zemanom zo Stupavy. Po čase sa chceli vziať, avšak Konvalinkin sobáš sestry neschvaľovali, strhla sa hádka a musela aj so Štefanom ujsť.

Konvalinkina dcéra ostala na hrádku. Vzala si ju pod ochranné krídla stará mama. Konvalinka sa pokúšala získať svoju dcéru späť, no sestry to nedovolili. Uvažovali dokonca o tom, že malé dieťa dajú žobrákom.

Časom sestry zmenili názor a niektoré z nich taktiež začali uvažovať, že si nájdu manžela. Rozhodli sa dcéru vrátiť Konvalinke. Takmer to nestihli – jedno ráno Fialka uniesla Konvalinkinu dcéru a chcela ju dať žobrákom, no nedokázala to. Fialka sa vrátila s dieťaťom na hrádok a so sestrami sa udobrili.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk