Záhorská Bystrica začala s prístavbou školy, pribudne miesto pre 44 žiakov

Zakladna skola s materskou skolou maps.google.sk_.jpg
ilustračné: maps.google.sk

V mestskej časti Záhorská Bystrica začali realizovať prístavbu základnej školy. Výsledkom budú dve nové triedy, vstupná hala, väčšie šatne a spoločenský priestor pre žiakov. Kapacita školy sa tak zvýši a už v budúcom školskom roku bude možné prijať o štyridsaťštyri žiakov viac. Celková investícia na prístavbu bude vo výške 220 000 eur.

Vzhľadom na to, že sa mestská časť Záhorská Bystrica dynamicky rozvíja, sa jej vedenie snaží téme rozširovania školských a predškolských zariadení venovať čo najväčšiu pozornosť.

„Najskôr sme sa snažili skvalitniť proces výučby a technické zabezpečenie v škole. Teraz je na rade rozšírenie školy a zvýšenie jej kapacity,“ hovorí starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa. „Zvýšenie kapacity základnej školy je rozdelené na viacero etáp. V prvej etape, ktorá sa práve začala, je plánovaná dostavba pavilónu A o dve triedy. Na druhú etapu je hotový projekt a začína sa výber dodávateľa. Nadstavba pavilónu B rozšíri základnú školu o ďalších šesť tried a odborné učebne.“

Investovali vlastné peniaze

Mestská časť sa usilovala, podobne ako pri rozširovaní materskej školy, získať finančné prostriedky na prístavbu základnej školy aj z iných zdrojov, napríklad z eurofondov či grantov. V programovom období 2014 – 2020 však nebola vypísaná ani jedna výzva na stavebné dielo v oblasti základných škôl. Preto sa mestská časť rozhodla vyčleniť peniaze z vlastných zdrojov a z úveru.

„V uplynulých rokoch sme do obnovy základnej školy, materskej školy a areálu celkovo investovali viac ako milión eur. Len do základnej školy išlo viac ako päťstotisíc eur,“ objasňuje Jozef Krúpa.

Nová škola?

Investície budú rásť aj naďalej. V areáli školy v súčasnosti dokončuje mestská časť multifunkčnú športovú halu a v krátkom čase plánuje rozšíriť aj materskú školu o dve triedy a jedáleň. Realizované i pripravované aktivity v školských či predškolských zariadeniach síce vyriešia momentálnu situáciu v mestskej časti, je potrebné však hľadať koncepčné riešenie. To vidí starosta vo využití priestoru bývalého energetického učilišťa na Holom vrchu v Záhorskej Bystrici. V súčasnosti chátrajúci areál, ktorý je vo vlastníctve župy, by bol vhodný na novú školu, škôlku či športoviská.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk