Na všetky podujatia festivalu je vstup zadarmo, návštevníkov čakajú napríklad vedecké stánky, interaktívne exponáty, pokusy, prednášky a diskusie s vedcami.
Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity organizuje aj tento rok Festival vedy – Európska noc výskumníkov 2015. Robí tak v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR a portálom EurActiv.sk. Festival sa uskutoční v piatok 25. septembra.
Záujemcovia ho budú môcť navštíviť v Bratislave v Starej tržnici, vo V- klube a v Prírodovednom múzeu SNM.
Na všetky podujatia festivalu je voľný vstup. Podujatia budú od 9. hodiny do neskorých večerných hodín, pričom hlavné podujatie v Bratislave vyvrcholí už tradične o polnoci. Návštevníkov čakajú napríklad vedecké stánky, interaktívne exponáty, pokusy, prednášky a diskusie so slovenskými vedcami. Ústrednou témou celého festivalu je Veda je budúcnosť Slovenska.
„Vedecký výskum je hlavnou hybnou silou všetkých odvetví hospodárstva aj každodenného života, bez ktorej nemôže rásť prosperita ani sa zlepšovať kvalita života v krajine. Pomocou vedy a jej výsledkov sa festival pokúsi načrtnúť obraz Slovenska v blízkej budúcnosti. Prostredníctvom pútavo a vizuálne atraktívne spracovaných diskusií s renomovanými odborníkmi z vedy a praxe predstaví verejnosti priority súčasného výskumu a vývoja a prácu vedcov, ktorá rieši aktuálne potreby aj pálčivé problémy spoločnosti,“ informovala Lenka Smataníková zo Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity.
Cieľom je oboznámiť širokú laickú verejnosť so slovenskými vedcami, výskumníkmi a s výsledkami ich práce.
Návštevníci sa budú môcť dozvedieť napríklad to, ako vidia vedci budúcnosť dopravy, komunikácie, medicíny, potravín či v neposlednom rade, ako sa zmení budúcnosť ľudí. Obraz budúcnosti Slovenska spoločne poskladajú slovenskí odborníci z univerzít, výskumných ústavov aj z praxe.
V Starej tržnici bude 70 vedeckých stánkov, pre ľudí pripravia napríklad nadrozmerný nafukovací model srdca, kde sa budú môcť prejsť cez jeho komory a predsiene. V Prírodovednom múzeu SNM sa dozvedia viac napríklad o povolaní astronóma a zistia, ako sa dostávajú nepôvodné rastliny na Slovensko.