Zajtra sa v centre Bratislavy uskutočnia Knižné hody. Načo sa môžete tešiť?

knihy
ilustračné: pixabay.com

Festival Knižné hody sa uskutoční v rôznych priestoroch centra mesta. Projekt je súčasťou Bratislavského kultúrneho leta a sprievodnou akciou k 50. výročiu jedinečnej svetovej súťaže Bienále ilustrácií Bratislava 2015.

Tohtoročné motto sobotného festivalu znie „Svet zachránia rozprávky“. Jeho posolstvom je sprostredkovanie myšlienky, že knihy môžu v komunite spájať ľudí. Je to živé spojenie knihy s každodenným životom.

Knihy nám pomáhajú spoznávať sa, približujú nás k prostrediu, v ktorom žijeme, k ľuďom a komunite. To je dôvod, prečo sa festival nazýva hodmi. Tie totiž v minulosti rovnako ľudí spájali.

Na Hviezdoslavovom námestí a vybraných častiach Starého Mesta je pripravený bohatý program s rôznymi aktivitami. Deti budú môcť počúvať rozprávky, vidieť ich v rôznom tanečnom, hudobnom i divadelnom prevedení. Súčasťou budú i tvorivé dielne na námestí a netradičný čitateľský maratónsky beh. Medzi stanoviskami bude premávať vláčik Prešporáčik.

Mnohí spisovatelia a iní umelci budú účinkovať na pódiu Hviezdoslavovho námestia. Medzi nimi Daniel Hevier, Ľubomír Feldek s dcérou Katkou s hudobno-slovným predstavením pre deti, spisovatelia Toňa Revajová, Peter Milčák, Daniel Pastirčák, Juraj Šebesta s dcérou Kamilou, Andrea Gregušová. Hercov zastúpia Zuzana Kronerová, Zuzana Kapráliková i deti z Rozhlasovej dramatickej družiny. Vystúpi tanečný súbor Poleno a iní tanečníci. So svojimi knižkami budú prítomní aj ďalší významní slovenskí spisovatelia a ilustrátori.

Na tento projekt nadviaže prvá medzinárodná konferencia o dôležitosti a potrebe čítania kníh, ktorá sa uskutoční v hoteli Tatra. Zúčastnia sa na nej odborníci zo Švédska, Indonézie, USA, Austrálie, Írska, Ghany a iných krajín. Budú sa zaoberať otázkou prečo čítať knihy, ako vnímať ilustrácie, ako obrázková kniha sprostredkuje hrdinu, aká je úloha knihy vo vývine deti a pod.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk