Bude zákaz hazardu v Bratislave fiaskom ako v Brne?

Herne_dragan.jpg
ilustračné: pexels.com, www.youtube.com

Vo štvrtok budú mestskí poslanci opäť hlasovať o prijatí VZN o zákaze hazardu v hlavnom meste. Viacerí sa v tomto odvolávajú na Brno, z ktorého by sme si mali pri tom brať príklad. Nulová tolerancia voči hazardu tam platí už dva roky. Či to skutočne funguje bol zisťovať mladý aktivista Michal Dragan.

„Prevádzkovatelia sa plošnému zákazu vysmievajú kvízomatmi a nelegálnymi herňami, ktoré sa tvária ako občianske združenia,“ upozorňuje Michal Dragan na svojom blogu. Dokazuje to aj situácia v Brne, kde aj napriek celoplošnému zákazu fungujú herne, ktorým dobieha licencia. V Brne by sa malo nachádzať až 111 nelegálnych herní.

Mapa_herni.jpg
Mapa nelegálnych herní.

„Pár stoviek metrov od hotela vchádzam do prvého podniku. Pozdravím obsluhu a smerujem do zadnej časti, v ktorej sú umiestnené automaty. Bežné herné automaty nemajú, nachádza sa tu však 8 kvízomatov. Tie zdanlivo pripomínajú vedomostnú hru, pri ktorej si však hráč môže zvoliť vizualizáciu a zrazu sa z nich stávajú bežné hráčske automaty, akurát s tým rozdielom, že človek musí odpovedať na rôzne otázky. Na kvízomaty je krátke aj mesto. Nakoľko ide o nelegálny prístroj, tak ich nemôžu zakázať ani regulovať prostredníctvom VZN,“ uvádza Dragan.

Po vyše dvoch hodinách hľadania našiel viac ako 10 podnikov so 48 kvízomatmi. V jednom z podniku sa, keď si chcel zahrať, musel zaregistrovať. Na registračnom doklade je napísané, že ide o Občianske združenie. Po registrácii ho odviedli do zadnej časti podniku, kde mohol hrať.

Karticka_hranie.jpeg

„Vo vnútri sa nachádza 6 automatov, žiadne kvízomaty, ale bežné automaty. Aby bola ilúzia združenia dokonalá, na poličke nechýby človeče nezlob se a ešte jedna stolová hra. Na všetkých automatoch je nalepená informácia, že sú určené len členom združenia. Na mieste, kde vkladám bankovky, zas nálepka, že ide o dar združenie,“ opisuje situáciu Dragan.

Aktivista chcel od mesta zistiť aj to, koľko dobiehajúcich licencií v meste existuje. „Takúto informáciu však nemá, nakoľko licencie vydáva ministerstvo a kontrolu od nového roku vykonáva Colnú úrad. Nakoniec zisťujem, že všetky navštívené podniky nemajú licenciu a fungujú nelegálne,“ tvrdí.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk