Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Boj proti hazardu ivo nesrovnal ba.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
bratislava.sk
23. januára 2018 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Zákaz hazardu v Bratislave stále platí, potvrdil ho súd

Krajský súd v Bratislave zamietol návrh Krajskej prokuratúry o dočasnom pozastavení účinnosti všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu v Bratislave. Hlavné mesto ešte čaká pojednávanie ohľadom údajnej nezákonnosti prijatého VZN o zákaze hazardu. V tejto veci Krajský súd zatiaľ ešte nerozhodol, nebolo ešte vytýčené pojednávanie.

„Teší ma, že začiatkom roka mám pre Bratislavčanov dobrú správu, ktorá je síce čiastkovým, ale dôležitým úspechom všetkých, ktorí podporili petíciu za zákaz hazardu v Bratislave. Samozrejme, že nejde o konečné víťazstvo, avšak toto rozhodnutie ma napĺňa nádejou, že boj proti hazardu nakoniec môžeme doviesť do úspešného konca,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

V piatok 19. januára bolo hlavnému mestu doručené uznesenie, ktorým Krajský súd Bratislava zamietol návrh Krajskej prokuratúry na dočasné pozastavenie účinnosti VZN o zákaze hazardu. Znamená to, že VZN je platné a mesto aj naďalej nevydáva žiadne licencie na prevádzkovanie hazardných hier.

Hlavné mesto od roku 2017 nevydáva žiadne licencie na prevádzkovanie hazardných hier prostredníctvom výherných prístrojov. Licencie na výherné prístroje udeľované mestom boli ukončené k 31. decembru 2017, a teda v žiadnej prevádzke by od 1. januára 2018 nemali byť.

Prešlo to až na druhý pokus

Podľa občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify súd ponechal v platnosti všeobecne záväzné nariadenie o zákaze, ktoré bolo v rozpore s platnou legislatívou prijaté až na druhý pokus. „Pán primátor Ivo Nesrovnal sa tvári ako veľký víťaz, pritom víťazom v celej záležitosti nie je nikto. Mesto sa zbavilo malých herní aj automatov v krčmách a kaviarňach hlavne vďaka nedávnej novele zákona o hazardných hrách, čo je pozitívna správa. Negatívnou správou však je, že primátor a viacerí poslanci pre svoj populizmus zatiahli mesto do súdneho sporu, pričom nie prevádzkovatelia herní a kasín, ale prokuratúra konštatovala porušenie zákona pri prijatí všeobecne záväzného nariadenia. Z toho vyplýva, že za populizmus nezodpovedných politikov zaplatia tak či tak obyvatelia hlavného mesta Slovenskej republiky,“ uviedol zástupca riaditeľa združenia Tomáš Szmrecsányi.

Ako ďalej skonštatoval, združenie od začiatku presadzuje „zlatú strednú cestu“, teda prísnu reguláciu a kontrolu hazardu, ale je proti nezmyselným celoplošným zákazom, lebo tie vytvárajú len ďalšie negatívne následky. Medzi ne patrí posilnenie nelegálneho hazardu i internetového hazardu, strata kontroly nad hráčmi a zastavenie príjmov do štátnej kasy i do kasy miest a obcí. „Plošný zákaz hazardu môžu presadzovať len populisti alebo fanatici, ktorým však vôbec nezáleží na samotných ľuďoch,“ dodal s tým, že Bratislavu čaká ešte pojednávanie o údajnej nezákonnosti nariadenia. V tejto veci krajský súd ešte nerozhodol a nebolo vytýčené ani pojednávanie.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X