Zákaz hazardu v meste sa ruší

hracie automaty, herne
ilustračné: SITA

Zákaz hazardu v hlavnom meste sa ruší. Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave na štvrtkovom pojednávaní s tým, že zákaz nebol v súlade so zákonom. Znamená to, že herne z mesta nemusia zmiznúť a môžu fungovať aj naďalej.

Vo štvrtok to bolo druhé pojednávanie, koncom marca totiž súd pojednávanie o hazarde odročil. Na pojednávaní v Justičnom paláci dnes boli primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal i členovia petičného výboru.

Prokurátorka spomenula, že predmetom posúdenia protestu bolo, či je možné o jednom všeobecne záväznom nariadení (VZN) rokovať dvakrát. Mestskí poslanci totiž o zákaze hazardu v Bratislave rozhodli na druhýkrát. Prvýkrát sa im však zákaz nepodarilo schváliť. Podľa obžalovaného, magistrátu, neexistuje dôvod, aby nemohli o tomto VZN hlasovať dvakrát.

Hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak informoval, že súd preskúmal zákonnosť prijatého VZN o zákaze hazardu v Bratislave. Súd podľa neho vylúčil možnosť opakovaného hlasovania. Proti uzneseniu súdu je možné podať sťažnosť, dodal. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal po pojednávaní novinárom povedal, že dnes jednoznačne prehral v Bratislave verejný záujem. Bratislave tak teraz hrozí, že do platnosti sa vráti rozdávanie licencií na prevádzky herní v meste. „Som z toho sklamaný. Hazard prináša mestu zlo, ničí ho a sú za ním rozvrátené rodiny,“ spomenul s tým, že súd dnes hlas Bratislavčanov zmietol zo stola. „Boj proti hazardu v Bratislave nevzdám, počkám si na doručenie písomného rozsudku, poradím sa s právnikmi a budeme vás informovať o ďalšom postupe,“ dodal pred médiami. Na otázku, či môže verejnosť čakať ďalšiu petíciu, odpovedal, že to môže byť jeden z výsledkov rokovaní, nechce však predbiehať. „Mesto postupovalo podľa zákona a nepochybilo,“ uzavrel primátor.

Hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová pred médiami uviedla, že je smutné, že situácia s hazardom musela zájsť až na súd a Bratislava nemá rozumnú reguláciu hazardu. „Súd ako nezávislá inštitúcia dal za pravdu prokuratúre a uznal, že mesto porušilo niekoľko zákonov,“ poznamenala. „Aj keď je hazard aj naďalej legálny, nebude v Bratislave žiadne Las Vegas. Už teraz v rámci novely zákona ubudli v meste herne. Z pôvodných 150 je ich v súčasnosti 99,“ uviedla s tým, že ich počet sa nebude zvyšovať. „Počkáme si na ďalší dopad regulácie, v parlamente bude nový zákon. Predpokladáme, že ľudia budú vidieť úbytok herní v Bratislave,“ ukončila Lukáčová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk