Zákaz parkovania na chodníkoch mesto podporuje, navrhuje ho uplatniť skôr

Parkovanie v Petržžalke
Foto: ilustračné, SITA

Bratislava navrhuje, aby zákaz parkovania na chodníkoch začal platiť najneskôr od 14. apríla 2023.

Bratislava podporuje a víta novelu zákona o cestnej premávke, ktorá zakazuje parkovanie na chodníkoch mimo vyznačených miest. Na sociálnej sieti to uviedol primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Po dlhých rokoch, keď Slovensko umožnením, síce legálneho ale de facto neregulovaného parkovania na chodníkoch bolo dočasnou výnimkou medzi okolitými krajinami a vyspelými mestami, sa chodníky konečne znovu stanú bezpečnejším miestom pre chodcov,“ poznamenal primátor.

Vyznačenie parkovacích miest

Magistrát krátko po schválení novely upozorňoval, že nie je reálne, aby samosprávy do začiatku marca 2022 stihli vyznačiť všetky parkovacie miesta, ktoré budú vyhovovať novým pravidlám.

Ide o stovky parkovacích miest na desiatkach ulíc, v niektorých prípadoch bude nutné zjednosmerniť ulice, aby bol zachovaný dostatok parkovacích miest pre rezidentov,“ upozornil Vallo.

Ako dodal, s aktuálnym návrhom skupiny poslancov Národnej rady SR, podľa ktorého by sa plošný zákaz parkovania na chodníkoch odložil o viac ako dva roky však mesto nemôže súhlasiť.

Rozsah potrebných zmien

V posledných týždňoch sme so starostami a starostkami mestských častí analyzovali rozsah potrebných zmien v doprave a značení a spoločne s Úniou miest Slovenska navrhujeme, aby zákaz parkovania na chodníkoch začal platiť najneskôr od 14. apríla 2023,“ zdôraznil Vallo.

Mesto je presvedčené, že do apríla 2023 je dostatok času na realizovanie potrebných zmien na bratislavských uliciach. Dlhší odklad platnosti nových pravidiel by podľa primátora zbytočne odďaľoval zmenu, ktorú Bratislava jednoznačne potrebuje.

Prípadné odloženie novely zakazujúcej parkovanie na chodníkoch na dobu neurčitú, resp. jej úplne zrušenie, by sme považovali za veľký krok späť – k chaosu na našich chodníkoch a uliciach,“ uzavrel.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk