Základná umelecká škola Miloša Ruppeldta v Bratislave oslavuje storočnicu

Panenska_ul_ruppeldtova zakladna umelecka skola.jpg

Zakladateľom a tvorcom myšlienky založenia hudobnej školy na Slovensku bol Miloš Ruppeldt, ktorý patril k popredným organizátorom hudobného života na Slovensku v prvej polovici 20. storočia.

Základná umelecká škola Miloša Ruppeldta v Bratislave oslavuje 100 rokov od svojho založenia. Založili ju 6. novembra 1919 ako Prvú hudobnú školu pre Slovensko. V súčasnosti na škole študuje takmer 700 detí. Škola pripravuje sprievodné akcie, napríklad Koncert Z lásky a vďaky, ktorý pripravuje každoročne ku Dňu matiek.

V tomto roku sa koncert uskutoční v spolupráci s umeleckou školu z Viedne. „V máji organizujeme trojdňový festival Dni Miloša Ruppeldta s medzinárodnou účasťou. Piaty ročník festivalu je výnimočný cyklom troch koncertných podujatí. Prvý koncert pod názvom Hudba vážne – nevážne – Open Air Concert bude na nádvorí školy,“ uviedla riaditeľka Alexandra Pažická.

Ako informovala Diana Mareková Theizlová zo spoločnosti Fusion, ďalšie festivalové koncerty zaznejú v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Oslavy vyvrcholia dvoma záverečnými podujatiami v novembri. Na deň presne od založenia školy bude Slávnostný koncert žiakov Základnej umeleckej školy Miloša Ruppeldta a jej bývalých žiakov v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Vyučovať sa začalo 10. novembra 1919 a preto 10. novembra bude koncert s názvom Punc histórie, pulz prítomnosti, kde hudba spojí súčasných i bývalých žiakov a významných interpretov, ktorí úspešne pôsobia v umení. Koncert sa uskutoční v spolupráci so Slovenským komorným orchestrom v Slovenskej filharmónii.

Zakladateľom a tvorcom myšlienky založenia hudobnej školy na Slovensku bol Miloš Ruppeldt, ktorý patril k popredným organizátorom hudobného života na Slovensku v prvej polovici 20. storočia. Z Prvej hudobnej školy pre Slovensko sa neskôr stala Hudobná akadémia (ako stredná škola) a neskôr, na popud pedagógov a významných absolventov školy, vznikla aj VŠMU. Mnohí významní interpreti získali základy hudobnej gramotnosti práve na tejto škole.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk