Zákonné poistenie bude opäť drahšie. Takto môžete ušetriť

Businesswoman With Money And Toy Red Car In Hands
Foto: Bigstock Photo

Drahšie náhradné diely a opravy v autoservisoch sa podpísali aj na cenovej politike poisťovní, ktoré ponúkajú PZP. Tie už avizovali, že vodiči si za povinné zmluvné poistenie priplatia. Zvýšenie cien by sa malo týkať najmä rizikových motoristov, ale určite aj ostatní šoféri uvažujú nad tým, či sa im poistné nezvýši. V tomto článku vám poradíme, ako si vybrať povinné zmluvné poistenie tak, aby ste neplatili zbytočne veľa.

Cena PZP by pri výbere nemala byť najdôležitejšia

Je jasné, že mnohí vodiči sa medzi ponukami zákonného poistenia rozhodujú podľa ceny, pretože chcú ušetriť. To ale nie je najsprávnejšia taktika. Je dobré pamätať na to, že poisťovne medzi sebou stále bojujú o klientov, a tak sa snažia poskytovať naozaj rôznorodú ponuku povinného zmluvného poistenia. Preto odporúčame, aby ste si pri jednotlivých poistkách nevšímali iba informáciu o cene, ale aj ďalšie atribúty, o ktorých píšeme nižšie. Môže sa stať, že cenový rozdiel medzi niekoľkými ponukami bude iba niekoľko eur, ale budú sa výrazne odlišovať napríklad v rozsahu poistného krytia. Z tohto dôvodu myslite na to, že cena PZP je dôležitá, nemala by však byť rozhodujúca.

Berte do úvahy aj rozsah poistenia a limity

Povinné zmluvné poistenie nemusí kryť iba zodpovednosť za škodu. V rámci PZP je možné dojednať aj rôzne pripoistenia, ktoré kryjú riziká ako napríklad rozbitie čelného skla, poškodenie auta pri nabehnutí na výtlk, strete so zverou či živelnej udalosti. Poisťovne dnes ponúkajú aj tzv. poistné balíky, teda PZP s vopred navolenou kombináciou pripoistení za výhodné ceny. Preto si pri výbere vždy všímajte aj rozsah konkrétnej ponuky, teda aké doplnkové poistenia zahŕňa.

V neposlednom rade nebude na škodu, ak si prezriete aj poistné limity. Pri povinnom zmluvnom poistení určuje zákon ich minimálnu výšku v prípade krytia škody spôsobenej na majetku alebo zdraví. V niektorých poisťovniach tieto limity môžu byť aj vyššie. Okrem toho má každé pripoistenie nastavené samostatné poistné limity, preto je dobré sa s nimi pri dojednaní poistenia oboznámiť, aby ste mali istotu, že sú pre vaše potreby dostačujúce. Niektoré ponuky PZP môžu zahŕňať nejaké doplnkové poistenia zdarma, ale väčšinou majú nastavené nižšie limity, ktoré niekomu môžu stačiť, inému nie. Napríklad pri čelnom skle vie majiteľ vozidla predpokladať, akú má hodnotu, napríklad podľa značky a dodatočných vylepšení. Na to je dobré myslieť pri výbere konkrétneho pripoistenia a posudzovaní poistných limitov.

Porovnávajte a ušetrite

Teraz už viete, čo by ste si pri výbere povinného zmluvného poistenia mali všímať. Získať prehľad o všetkých dostupných ponukách pritom nie je nič náročné. Stačí využiť online kalkulačku PZP od Netfinancie.sk, ktorá vám porovná všetky poisťovne na trhu. Po zadaní potrebných údajov vám vygeneruje prehľad, na ktorom nájdete všetky dostupné ponuky zoradené podľa ceny. Pri každej poistke tu okrem výšky poistného nájdete aj prehľadne zoradené informácie o pripoisteniach, poistných limitoch a všetko ostatné, čo pre vás môže byť dôležité pri rozhodovaní. Súčasná ponuka poisťovní je naozaj široká a vďaka online porovnaniu cien určite ušetria aj tí náročnejší alebo rizikovejší vodiči.

Stačí si vybrať ponuku, ktorá najviac zodpovedá vašim požiadavkám, a ľahko si ju cez kalkulačku PZP aj uzatvoríte. Potom stačí uhradiť poistné a skontrolovať si e-mail, na ktorý vám budú doručené všetky potrebné dokumenty, ako je poistná zmluva či zelená karta. Presne takto sa dá ušetriť. Vyskúšajte to aj vy.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Netfinancie

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk